PARTNER PORTALU
  • BGK

Toruń wybudował 20 mieszkań komunalnych

  • JL    26 września 2016 - 09:20
Toruń wybudował 20 mieszkań komunalnych
Prezydent Torunia Michał Zaleski wręcza klucze do nowych mieszkań komunalnych. Fot. Toruń.pl

Toruńskie rodziny odebrały klucze do 20 nowych mieszkań komunalnych przy ul. Drzymały 15 w Toruniu. Koszt budowy wyniósł 2,3 mln zł.
W miejscu baraków po dawnej bazie PKS, w których do niedawna mieściły się lokale socjalne miasto wybudowało nowoczesne budynki wielorodzinne z mieszkaniami komunalnymi. W pierwszym budynku oddanym 22 września 2016 r. jest 20 mieszkań o powierzchni od 27,4 m kw. do 57,7 m kw.

– Budujemy za ok. 2,5 tys. zł za metr kwadratowy. Można więc tanio i dobrze budować, ponieważ Toruń jest liderem na rynku polskim – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. – Dodatkowo jakość jest bardzo dobra lub co najmniej dobra. Ten budynek to potwierdza. W środku kafelki w łazienkach, kuchniach, biały montaż. Myślę, że są to mieszkania, w których można, po przeniesieniu mebli, od razu zamieszkać.

Powstaną kolejne mieszkania komunalne

Kolejne 20 mieszkań o powierzchni od 30,5 m kw. do 59,9 m kw. powstanie w drugim budynku. Mieszkania są wykończone pod klucz, wyposażone w biały montaż w łazience (umywalkę, wannę lub kabinę prysznicową i sedes) oraz zlewozmywak na szafce i kuchenkę gazową czteropalnikową z piekarnikiem w kuchni. Na posadzkach w kuchniach i łazienkach położone są płytki gres, w pokojach i przedpokoju wykładzina PCV. Na ścianach łazienek płytki ceramiczne do wysokości 2 m, w kuchni farba zmywalna, a pozostałe pomieszczenia pomalowanie zostały farbą emulsyjną. Budowa ruszyła w sierpniu 2015 r.

Wykonawcą inwestycji jest toruńskie Przedsiębiorstwo Inwestycyjne BUD-TECH, a jej łączny koszt to 4,5 mln zł brutto (dwa budynki).

Toruń rozwija budownictwo mieszkaniowe

Na rozwój gminnego budownictwa mieszkaniowego Gmina Miasta Toruń od kilku lat pozyskuje wsparcie z Funduszu Dopłat: 30 proc. do samodzielnych inwestycji gminy i 40 proc. do zadań wspólnie z TTBS. Tak będzie i w tym przypadku.

W wyniku realizacji Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miasta Toruń na lata 2015– 2019” powstanie 378 mieszkań. W 2015 r. miasto pozyskało 92 nowe mieszkania.

Na terenie należącym do Gminy Miasta Toruń zaplanowanych jest 11 budynków z 568 lokalami. Obecnie trwa procedura zmierzająca do wyłonienia wykonawcy w formule partnerstwa publiczno-prawnego (PPP) na budowę pierwszych 248 lokali. Firma zewnętrzna zaprojektuje i wybuduje bloki, a następnie zajmie się ich zarządzaniem i eksploatacją, a gmina wnosić będzie za te usługę opłaty za dostępność.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.