PARTNER PORTALU
  • BGK

Toruński tramwaj bezpieczny i punktualny

  • AT    7 maja 2012 - 20:28
Toruński tramwaj bezpieczny i punktualny

Ponad 500 mieszkańców Torunia wypełniło ankietę na temat projektu BiT-City. Badanie - w lutym oraz w marcu 2012 roku - przeprowadził Urząd Miasta Torunia. 75 procent uczestników nie wyraziło żadnych obaw w stosunku do przedsięwzięcia mającego na celu poprawę jakości komunikacji miejskiej w grodzie Kopernika.
Jak informuje toruński magistrat (zabierz głos/oceń prezydenta) celem Projektu BiT-City oraz komplementarnego względem niego przedsięwzięcia "Rozwój sieci tramwajowej w Toruniu w latach 2007-2013", ma być zapewnienie mieszkańcom naszego miasta przede wszystkim:

- szybkiego i wygodnego przejazdu przez miasto
- łatwego dotarcia do szkół, placówek kulturalnych i rozrywkowych, ośrodków zdrowia, urzędów i instytucji użyteczności publicznej
- zmniejszenie ruchu samochodowego w centrum miasta, a w konsekwencji, zmniejszenie ilości spalin
- rozszerzenie sieci transportu szynowego miasta, dzięki budowie linii tramwajowej do UMK oraz do Portu Drzewnego
- zwiększenie udziału transportu publicznego w obsłudze mieszkańców i odciążenie komunikacyjne obszaru
- poprawa dostępności i bezpieczeństwa komunikacji szynowej dla mieszkańców, w tym osób starszych, niepełnosprawnych i osób z małymi dziećmi.

- Celem ankiety było zbadanie stopnia akceptacji dla inwestycji BiT-City oraz zidentyfikowanie ewentualnych obaw lub uwag, jakie torunianie mają w stosunku do tego projektu. Łącznie w badaniu wzięło udział 509 osób. 113 badanych wypełniło ankietę w wersji elektronicznej, pozostali w wersji papierowej – mówi Agata Koman z Wydziału Gospodarki Komunalnej UMT. - Ankieta potwierdza, że z komunikacji tramwajowej w naszym mieście codziennie korzysta wiele osób. Zdaniem uczestników badania, ten środek transportu powinien być przede wszystkim bezpieczny, punktualny oraz pozwalający szybko dotrzeć do celu.

75 poc. badanych nie wyraziło żadnych obaw w stosunku do projektu i jego założeń - donosi magistrat. - Jest to dobry znak dla władz miasta Torunia. Pozostali badani obawiają się przede wszystkim:

- zbytniego obciążenia wysokimi kosztami inwestycji budżetu miasta
- nieterminowej realizacji projektu
- braku zasadności budowy linii tramwajowej do Portu Drzewnego.

Uczestnicy badania zdają sobie sprawę z niedoskonałości infrastruktury tramwajowej w Toruniu. Aż 96 proc. uważa, że zakup nowego taboru jest potrzebny. Warto przypomnieć, że w ramach BiT-City zostanie zakupionych 18 nowych tramwajów, a drugie tyle zostanie zmodernizowanych dzięki projektowi tramwajowemu. 71 proc. opowiedziało się za inwestycją dot. przebudowy linii tramwajowej nr 1 od dworca Toruń Miasto do al. Solidarności, a 66 proc. jest zdania, iż przystanki nie są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych.

Uwagi do projektu, jak również odpowiedzi na poszczególne pytania, znajdują się w szczegółowym raporcie z badania ankietowego dostępnego tutaj.

Wyniki ankiet będą uwzględnione przy aktualizacji Studium Wykonalności dla projektu BiT-City, które jest swoistego rodzaju biznesplanem inwestycji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.