Toruńskie Czerniewice pozbywają się oczyszczalni

Toruń oraz część okolicznych gmin już wkrótce będzie obsługiwać jedna oczyszczalnia ścieków.
Toruńskie Czerniewice pozbywają się oczyszczalni
Mieszkańcy Czerniewic od dawna postulowali likwidację osiedlowej oczyszczalni ścieków (fot. torun.pl)

W pierwszych dniach grudnia przestanie funkcjonować osiedlowa oczyszczalnia ścieków w Czerniewicach. Nieczystości z tego osiedla będą od tej pory kierowane poprzez system tłoczny aż do centralnej toruńskiej oczyszczalni przy Szosie Bydgoskiej. Tym samym w Toruniu będzie tylko jedna, główna oczyszczalnia, która obsłuży nie tylko samo miasto, ale także część okolicznych gmin. Oczyszczalnia ta właśnie przechodzi modernizację, która zwiększy efektywność jej pracy i poprawi funkcjonalność całego obiektu.

Mieszkańcy Czerniewic od dawna postulowali likwidację osiedlowej oczyszczalni ścieków. Stało się to możliwe po uzyskaniu dofinansowania europejskiego w ramach dużego, wartego ponad 100 milionów złotych projektu Toruńskich Wodociągów. Kontrakt dotyczący Czerniewic wart jest prawie 2 miliony złotych, w ramach których wybudowano przepompownię ścieków, przewód tłoczny ściekowy wzdłuż ulicy Włocławskiej oraz przewód wodociągowy. Wykonawca - grudziądzka firma Melbud - dokona także fizycznej likwidacji samego obiektu tej osiedlowej oczyszczalni, co powinno nastąpić w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Całość projektu, obecnie realizowanego przez Toruńskie Wodociągi, oprócz działań w Czerniewicach oraz na centralnej oczyszczalni ścieków, obejmuje jeszcze modernizację głównego kolektora ściekowego miasta, tak zwanego kolektora B, modernizację i wymianę wielu kilometrów rur kanalizacyjnych i wodociągowych, a także budowę dużego kolektora deszczowego w ulicy Chrobrego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE