Tramwaje dojadą w głąb Tarchomina - umowa podpisana

W piątek podpisana została umowa na budowę trasy tramwajowej w głąb osiedla Tarchomin na Białołęce. Za 10 miesięcy tramwajem będzie można dojechać od stacji metra Młociny do pętli przy ul. Mehoffera. Podróż zajmie niespełna kwadrans.
Tramwaje dojadą w głąb Tarchomina - umowa podpisana
"Białołęka jest najdynamiczniej rozwijającą się dzielnicą Warszawy, a do takiego rozwoju potrzebna jest sprawna komunikacja. Dlatego też budujemy kolejny odcinek trasy tramwajowej łączącej Tarchomin z węzłem Młociny, skąd można pojechać w inne rejony miasta" - podkreśliła w przesłanym PAP komunikacie prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Zgodnie z umową podpisaną przez Zarząd Transportu Miejskiego wykonawca, firma ZUE, będzie mieć 10 miesięcy na budowę 4,5-kilometrowej trasy - od istniejącej na Białołęce pętli przy trasie mostu Marii Skłodowskiej-Curie do nowej pętli przy ul. Mehoffera. Kontrakt opiewa na blisko 64,2 mln zł.

Wybrana w przetargu firma wykona także niezbędną przebudowę infrastruktury drogowej - torowisko wzdłuż ulicy Światowida znajdzie się pomiędzy jezdniami - tory i druga nitka jezdni powstaną po wschodniej stronie istniejącej drogi.

Jak zapewnia stołeczny ratusz, wszystkie perony będą przystosowane do tramwajów niskopodłogowych, a torowisko na całej długości zostanie wykonane na podbudowie betonowej i obsiane trawą. Przy przystankach i przejazdach drogowych położony będzie asfalt.

Szacowany czas podróży od ul. Mehoffera do Młocin to 14 minut. Na nowym odcinku trasy powstaną trzy przystanki - Myśliborska, Tarchomin i Mehoffera.

Pierwszy, ponad trzykilometrowy odcinek trasy tramwajowej na Tarchomin (od ul. Marymonckiej do ul. Myśliborskiej) został oddany do użytku w styczniu ub.r. Realizacja dwóch kolejnych odcinków wzdłuż ul. Światowida - do ul. Mehoffera i do Winnicy - opóźniła się z powodu protestów mieszkańców z rejonu ul. Poetów.

Istniejącą trasą kursują tramwaje linii 2. Początkowo jeździły one co 5 minut w godzinach szczytu oraz co 7,5 minuty poza szczytem i w dni świąteczne, jednak korzystało z nich niewielu pasażerów. Obecnie tramwaje kursują mostem tylko w dni powszednie, jedynie w porannym i popołudniowym szczycie komunikacyjnym.

ZTM planuje dalszy odcinek torowiska na Tarchomin - do pętli Winnica. Aktualnie przygotowywany jest wniosek o wydanie zezwolenia na realizację tej inwestycji. Na dalszym odcinku trasy powstaną kolejne cztery przystanki. Docelowo zakończy się ona w niewielkiej odległości od ul. Modlińskiej. Do Młocin będzie można stamtąd dojechać w 21 minut.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Niech Władze nie popełniają błędu przy kupnie wagonów tramwajowych i autobusów odnośnie tapicerowanych siedzisk - tylko i wyłącznie powinny być siedzenia z tworzywa sztucznego, te tapicerowane nie nadają się do przewozu tak dużej ilości pasażerów, szybko się brudzą, dosłownie cuchną, nie można ich n...ależycie utrzymać w czystości. Rusz głową władzo zanim ogłosisz przetarg!!! rozwiń

Lamia, 2014-03-03 16:04:48 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE