PARTNER PORTALU
  • BGK

Tramwaje dojadą w głąb Tarchomina - umowa podpisana

  • PAP    28 lutego 2014 - 18:27
Tramwaje dojadą w głąb Tarchomina - umowa podpisana

W piątek podpisana została umowa na budowę trasy tramwajowej w głąb osiedla Tarchomin na Białołęce. Za 10 miesięcy tramwajem będzie można dojechać od stacji metra Młociny do pętli przy ul. Mehoffera. Podróż zajmie niespełna kwadrans.
"Białołęka jest najdynamiczniej rozwijającą się dzielnicą Warszawy, a do takiego rozwoju potrzebna jest sprawna komunikacja. Dlatego też budujemy kolejny odcinek trasy tramwajowej łączącej Tarchomin z węzłem Młociny, skąd można pojechać w inne rejony miasta" - podkreśliła w przesłanym PAP komunikacie prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Zgodnie z umową podpisaną przez Zarząd Transportu Miejskiego wykonawca, firma ZUE, będzie mieć 10 miesięcy na budowę 4,5-kilometrowej trasy - od istniejącej na Białołęce pętli przy trasie mostu Marii Skłodowskiej-Curie do nowej pętli przy ul. Mehoffera. Kontrakt opiewa na blisko 64,2 mln zł.

Wybrana w przetargu firma wykona także niezbędną przebudowę infrastruktury drogowej - torowisko wzdłuż ulicy Światowida znajdzie się pomiędzy jezdniami - tory i druga nitka jezdni powstaną po wschodniej stronie istniejącej drogi.

Jak zapewnia stołeczny ratusz, wszystkie perony będą przystosowane do tramwajów niskopodłogowych, a torowisko na całej długości zostanie wykonane na podbudowie betonowej i obsiane trawą. Przy przystankach i przejazdach drogowych położony będzie asfalt.

Szacowany czas podróży od ul. Mehoffera do Młocin to 14 minut. Na nowym odcinku trasy powstaną trzy przystanki - Myśliborska, Tarchomin i Mehoffera.

Pierwszy, ponad trzykilometrowy odcinek trasy tramwajowej na Tarchomin (od ul. Marymonckiej do ul. Myśliborskiej) został oddany do użytku w styczniu ub.r. Realizacja dwóch kolejnych odcinków wzdłuż ul. Światowida - do ul. Mehoffera i do Winnicy - opóźniła się z powodu protestów mieszkańców z rejonu ul. Poetów.

Istniejącą trasą kursują tramwaje linii 2. Początkowo jeździły one co 5 minut w godzinach szczytu oraz co 7,5 minuty poza szczytem i w dni świąteczne, jednak korzystało z nich niewielu pasażerów. Obecnie tramwaje kursują mostem tylko w dni powszednie, jedynie w porannym i popołudniowym szczycie komunikacyjnym.

ZTM planuje dalszy odcinek torowiska na Tarchomin - do pętli Winnica. Aktualnie przygotowywany jest wniosek o wydanie zezwolenia na realizację tej inwestycji. Na dalszym odcinku trasy powstaną kolejne cztery przystanki. Docelowo zakończy się ona w niewielkiej odległości od ul. Modlińskiej. Do Młocin będzie można stamtąd dojechać w 21 minut.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Lamia, 2014-03-03 16:04:48

    Niech Władze nie popełniają błędu przy kupnie wagonów tramwajowych i autobusów odnośnie tapicerowanych siedzisk - tylko i wyłącznie powinny być siedzenia z tworzywa sztucznego, te tapicerowane nie nadają się do przewozu tak dużej ilości pasażerów, szybko się brudzą, dosłownie cuchną, nie można ich n...ależycie utrzymać w czystości. Rusz głową władzo zanim ogłosisz przetarg!!!  rozwiń