PARTNER PORTALU
  • BGK

Tramwaje Śląskie zamówiły 10 krótkich tramwajów firmy Modertrans

  • PAP/AK    8 marca 2018 - 16:12
Tramwaje Śląskie zamówiły 10 krótkich tramwajów firmy Modertrans
(fot. Modertrans)

Do połowy 2020 r. na tory Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii powinno wyjechać 10 nowych jednoczłonowych, częściowo niskopodłogowych nowych tramwajów, kupionych przez samorządową spółkę Tramwaje Śląskie.
  • Tramwaje Śląskie wybrały ofertę z mniejszym udziałem niskiej podłogi, lecz znacznie tańszą. Oferty złożyły firmy Modertrans i H. Cegielski.
  • Jak zaznaczył prezes firmy Bolesław Knapik, nowe wozy mają zastąpić popularne stare tramwaje typu 105N.
  • Tramwaje Śląskie są jednym z największych operatorów sieci tramwajowych w Polsce. Spółka obsługuje 28 linii w 12 miastach.

W czwartek władze Tramwajów podpisały w swojej chorzowskiej siedzibie umowę na dostawę tych wozów z przedstawicielami spółki Modertrans. To mniejsza z dwóch części zakupów taboru w realizowanym obecnie unijnym projekcie.

Podpisana w czwartek umowa o wartości 28,7 mln zł netto zakłada zakup 10 nowych tramwajów jednoczłonowych (osiem jednokierunkowych i dwa dwukierunkowe), częściowo niskopodłogowych, o długości powyżej 13,5 m. Prawo opcji w tym przetargu obejmuje do pięciu kolejnych tramwajów jednoczłonowych, jednokierunkowych.

Przetarg wygrał producent, którego wagony jeżdżą już po górnośląskich i zagłębiowskich torach. To zarówno mocno zmodernizowane tramwaje 105N, jak i trójczłonowe, dwukierunkowe pojazdy z częściowo niską podłogą (w krótkim środkowym członie).

Jak poinformował wiceprezes Modertransu Jarosław Bakinowski, wozy z nowego zamówienia będą miały konstrukcją opartą na rozwiązaniach pojazdów Gamma tego producenta, wykorzystującą m.in. nowoczesne wózki. Wagony będą klimatyzowane.

W sfinalizowanym w czwartek przetargu na krótsze wozy Tramwaje Śląskie wybrały ofertę z mniejszym udziałem niskiej podłogi, lecz znacznie tańszą. Oferty złożyły firmy Modertrans i H. Cegielski (36,6 mln zł netto - przy większym udziale niskiej podłogi). Kryteriami oceny ofert były: cena w 77 proc., długość niskiej podłogi przedziału pasażerskiego w 15 proc. i rozwiązania techniczne (związane konstrukcją pantografu i liczbą drzwi) - w 8 proc.

Spółka dotąd nie wybrała oferty w większym przetargu - na zakup 27 nowych przegubowych tramwajów jednokierunkowych, wieloczłonowych, niskopodłogowych o długości 22-25 metrów oraz 8 podobnych wozów o długości ok. 32 metrów. W przetargu tym Tramwaje zastrzegły prawo opcji zamówienia do pięciu kolejnych tramwajów 25-metrowych.

Oferty w tym przetargu złożyły: konsorcjum Stadler-Solaris oraz Pesa. Opiewają one odpowiednio na: 227,8 mln zł netto oraz 221 mln zł netto (dla zamówienia podstawowego). Budżet zamówienia podstawowego Tramwaje określiły na 213,3 mln zł netto. Kryteriami oceny są cena w 80 proc., a także rozwiązania techniczne (konstrukcje układu hamulcowego, kół i pantografu) oraz długość niskiej podłogi przedziału pasażerskiego - po 10 proc.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.