PARTNER PORTALU
  • BGK

Tramwaje w centrum Katowic ruszą w wigilię

  • PAP    20 grudnia 2012 - 11:42
Tramwaje w centrum Katowic ruszą w wigilię

Po trwających ponad trzy miesiące pracach na torowisku między katowickim Rynkiem a rondem im. gen. Ziętka, w Wigilię zostanie tam wznowiony ruch tramwajowy. Od września na tym odcinku w ścisłym centrum Katowic zamiast tramwajów kursowały autobusy.
Szacuje się, że codziennie tramwaje pokonujące ok. półkilometrową trasę Rondo-Rynek przewożą nawet 100 tys. pasażerów. Od września, aby pokonać ten odcinek, musieli oni przesiadać się na autobus na zastępczych przystankach lub iść pieszo. Jeszcze niedawno wykonawcy prac nie mieli pewności, czy uda się je zakończyć w tym roku; nie wykluczali, że tramwaje wrócą do centrum dopiero wiosną.

Chodzi o tramwaje linii 6, 7, 11, 13 i 19. Od poniedziałkowego ranka mają one kursować normalnie. Pasażerowie będą mogli do nich wsiąść m.in. na nowym przystanku tymczasowym przed Teatrem Śląskim na Rynku. Nie będą już kursować autobusy zastępcze linii T; zniknie też autobusowy przystanek tymczasowy przy domu handlowym "Skarbek".

Czytaj też:  Tramwaje wracają na ul. 3 maja w Katowicach

Szybkie dokończenie prac umożliwiły dodatnie temperatury w mijającym tygodniu. W najbliższych dniach zostaną przeprowadzone ostatnie prace i testy, tak by w poniedziałek na torowisko w alei Korfantego wróciła regularna komunikacja tramwajowa.

"Zdawaliśmy sobie sprawę, jak ogromne utrudnienia dla pasażerów stanowi wyłączenie z ruchu tramwajowego alei Korfantego, dlatego staraliśmy się zminimalizować ten okres. Dzięki dużej sprawności i zaangażowaniu wykonawcy oraz sprzyjającej pogodzie przerwa w kursowaniu tramwajów na tym odcinku w sumie potrwa 94 dni" - wskazał w czwartek rzecznik przebudowy strefy Rondo-Rynek Daniel Muc.

Na początku tego tygodnia ruch tramwajowy wrócił już na biegnącą od Rynku przebudowywaną ulicę 3 maja - główny handlowy deptak Katowic. Prace tam jeszcze trwają, ale tramwaje kursują normalnie.

Uruchomienie ruchu tramwajowego w alei Korfantego i Rynku nie oznacza zakończenia wartego ok. 30 mln zł pierwszego etapu przebudowy centrum Katowic. Do realizacji pozostają jeszcze przede wszystkim prace brukarskie w torowisku i w pasie sąsiadującym oraz wykonanie trawiastej nawierzchni wokół torów na alei Korfantego. Wykonawca przewiduje, że - ze względu na pogodę - te prace będą wykonane do wiosny przyszłego roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.