PARTNER PORTALU
  • BGK

Tramwaje w Elblągu będą mieć patronów

  • PAP    4 grudnia 2011 - 13:38
Tramwaje w Elblągu będą mieć patronów

Jeżdżące po Elblągu tramwaje otrzymają patronów. O tym - jakich - zdecydują w głosowaniu mieszkańcy. Zgłoszono 12 osób, m.in. budowniczego kanału elbląskiego i pomagającą wykluczonym lekarkę, która zginęła z ręki podopiecznego.
W Elblągu (zabierz głos/oceń prezydenta) jest sześć linii tramwajowych, każda z nich ma mieć własnego patrona. Jego nazwisko będzie wymalowane na wagonie, a wewnątrz tramwaju znajdzie się krótka nota biograficzna o patronie - będzie zawieszona w specjalnej ramce, której wykonanie zgodził się opłacić przewoźnik.

Jak poinformował Łukasz Mierzejewski z biura prasowego elbląskiego ratusza, wyłanianie patronów dla elbląskich tramwajów ma na celu przede wszystkim popularyzację ludzi, którzy zasłużyli się dla Elbląga i okolic.

- Wybór patronów dla tramwajów poprzedzimy szeroką akcją informacyjną, notki o postaciach, które mogą stać się patronami, zostaną umieszczone zarówno w wagonach tramwajów, jak i np. w szkołach. Zależy nam, by młodzież dowiedziała się jak najwięcej o najwybitniejszych postaciach związanych z Elblągiem - powiedział Mierzejewski i dodał, że w ratuszu właśnie opracowywany jest sposób przeprowadzania takiego głosowania; chodzi o to, by jedna osoba oddała tylko jeden głos. Zdaniem magistratu taki wybór będzie "najuczciwszy".

Zespół, który zaangażował się w wyłanianie patronów dla tramwajów (są w nim m.in. radni, pracownicy tramwajów, urzędnicy oraz historycy), wybrał z historii Elbląga - zarówno przedwojennej jak i powojennej - 12 postaci, na które będzie można zagłosować. Są to m.in. budowniczy unikatowego w skali świata kanału elbląskiego Georg Jacob Steenke, organizator życia muzycznego w powojennym Elblągu Józef Karpiński, jasnowidz i zielarz o. Czesław Klimuszko oraz lekarka Aleksandra Gabrysiak, która przez lata pomagała osobom z marginesu społecznego. W 1993 roku Gabrysiak i jej córka zostały zamordowane przez dawnego podopiecznego lekarki, który był akurat na przepustce z więzienia. Zbrodnia ta wstrząsnęła Elblągiem i całym krajem. Sześć postaci, które dostaną najwięcej głosów, zostanie patronami tramwajów.

Mierzejewski powiedział, że plebiscyt rozpocznie się jeszcze w grudniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Szlapke, 2011-12-04 20:09:28

    Bardzo słusznie, bo każdy swojego patrona musi mieć. Każdy ma zapewne jakiegoś swojego faworyta w tym głosowaniu.