PARTNER PORTALU
  • BGK

Tramwaje w Olsztynie: Władze promują nowy środek komunikacji miejskiej

  • PAP/AT    16 sierpnia 2015 - 13:30
Tramwaje w Olsztynie: Władze promują nowy środek komunikacji miejskiej
Trwa intensywna budowa wszystkich odcinków tramwajowego torowiska i pełną parą idą także przygotowania do obsługi nowoczesnych pojazdów(fot.tramwaje.olsztyn.eu)

Władze Olsztyna chcą już wkrótce informować mieszkańców, jak bezpiecznie poruszać się po drodze, po tym jak jesienią pojawi się nowy środek transportu zbiorowego - tramwaj. Będą zachęcać także olsztynian do częstszego korzystania z publicznej komunikacji.
Magistrat ogłosił właśnie przetarg na wykonanie opracowania kampanii informacyjno-promocyjnej pod hasłem "Przesiądź się do tramwaju i autobusu". Wykonawca musi przedstawić w tym opracowaniu koncepcję tramwajowego poradnika drogowego.

Dzięki unijnej dotacji tramwaje powracają do Olsztyna po 50 latach. Od miesięcy trwa budowa 3 linii od podstaw.

Jak wyjaśniła rzeczniczka urzędu miasta w Olsztynie Marta Bartoszewicz, "od czasu, gdy na ulicach Olsztyna poruszały się tramwaje minęło pół wieku".

"Konieczne jest zatem poinformowanie mieszkańców naszego miasta jak poruszać się po drodze, gdy jednym z uczestników ruchu będzie tramwaj. Ponadto chcemy wypromować ten środek transportu i zachęcić wszystkich do przesiadania się z samochodów do komunikacji publicznej. Oczekujemy, że firma, która wygra przetarg zaprezentuje nam ciekawą koncepcję, tak, by przekaz trafił do jak największej grupy mieszkańców, zarówno tych młodszych jak i tych starszych. A wiadomo, że w tym celu trzeba korzystać z różnych form, narzędzi i kanałów komunikacji" - wyjaśniła Marta Bartoszewicz.

Jak dodała, obecnie trwa intensywna budowa wszystkich odcinków tramwajowego torowiska i pełną parą idą także przygotowania do obsługi nowoczesnych pojazdów.

Olsztyńscy motorniczowie przygotowują się do prowadzenia tramwajów. Po szynach w stolicy regionu na trzech liniach kursować będzie 15 pojazdów. Większość jest już w zajezdni, wszystkie będą przed końcem września. "To tramwaje, których mogą zazdrościć nam inne polskie miasta - z nowatorskimi rozwiązaniami technicznymi i wygodne dla pasażerów" - oceniła.

Uprawnienia do prowadzenia tramwajów zdobywali kierowcy obecnie przewożący pasażerów autobusami komunikacji publicznej. 40 osób zdobywało nowe kwalifikacje w Toruniu, tam też zdawali niezbędne egzaminy. To zarówno motorniczowie, jak i obsługa zajezdni. 24 osoby przeszły kolejne szkolenie w Poznaniu zdobywając doświadczenie związane z zarządzaniem, obsługą, naprawą i eksploatacją tramwajów. Kolejnych 10 motorniczych przeszkoli we wrześniu miejski urząd pracy w Olsztynie.

Budowa tras tramwajowych jest częścią dużego projektu usprawnienia komunikacji miejskiej w Olsztynie. Jego wartość według Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju to 497 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniesie 350 mln zł.

Te obecnie budowane trasy połączą najbardziej odległe dzielnice miasta: Jaroty, Pieczewo i Nagórki z centrum miasta oraz dworcem kolejowym i miasteczkiem studenckim i Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Kortowie. Od linii głównej w śródmieściu odchodzą dwie krótsze trasy: do kampusu studenckiego w Kortowie i do starówki.

Oprócz linii tramwajowych powstała także zajezdnia dla tramwajów oraz nowa ulica - Obiegowa, która skróciła przejazd do śródmieścia Olsztyna. W ramach tego projektu zakupiono tramwaje, zbudowano buspasy, czyli pasy jezdni przeznaczone wyłącznie dla autobusów miejskich, oraz instalowany jest inteligentny system sterowania ruchem ulicznym, uwzględniający skalę natężenia ruchu w godzinach szczytu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.