PARTNER PORTALU
 • BGK

Tramwajowa granda w stolicy

 • GK    21 grudnia 2012 - 10:39
Tramwajowa granda w stolicy

Spółka Tramwaje Warszawskie odmówiła związkowi zawodowemu „Sierpień 80” odpłatnego wynajęcia tramwaju na potrzeby kampanii informacyjnej.
Związkowcy uważają to za dyskryminację i nazywają grandą.

- Chcieliśmy skorzystać z oferty usługowej spółki i zapłacić za wynajem tramwaju. Przyszła odpowiedź odmowna. Ta firma powinna zarabiać pieniądze, tymczasem nimi gardzi, byleby tylko chronić wizerunek prezydent stolicy - oburza się Patryk Kosela, rzecznik związku.

Wolny Związek Zawodowy „Sierpień 80" od poniedziałku 17 grudnia prowadzi w Warszawie akcje informacyjne w ramach kampanii pod hasłem: „NIE dla podwyżek cen biletów, TAK dla bezpłatnej komunikacji miejskiej". Związkowcy rozdają - w jej ramach - pasażerom autobusów, tramwajów i metra gazety oraz ulotki.

Przeczytać w nich można o podwyżce cen biletów komunikacji miejskiej o ok. 30 proc., która ma nastąpić od 1 stycznia.

Na piątek 21 grudnia zaplanowana była kulminacja kampanii w stolicy. Na ten cel związkowcy chcieli wynająć tramwaj od spółki Tramwaje Warszawskie (TW). Spółka usługę posiada w swojej ofercie. Tak na stronie internetowej zachęca do skorzystania z niej: „Spółka Tramwaje Warszawskie proponuję Państwu wynajem wagonów współczesnych oraz zabytkowych na specjalnie przygotowanych 5 trasach turystycznych".

- Chcieliśmy skorzystać z oferty, wynająć tramwaj na dwie godziny i przemierzając wytyczoną trasę w ten sposób zaprotestować przeciwko drakońskiej podwyżce cen biletów na komunikację miejską - tłumaczy Patryk Kosela, rzecznik prasowy Komisji Krajowej WZZ „Sierpień 80".

- Od kilkunastu dni nie mogliśmy uzyskać potwierdzenia rezerwacji i wynajmu. Telefonicznie cały czas nas zbywano, że nie ma akurat osób odpowiedzialnych za usługę. Później kuriozalnie mówiono, że w tej sprawie zebrać się musi zarząd spółki. W czwartek, czyli na dzień przed planowaną akcją przyszła odpowiedź odmowna - mówi.

Odmowę nadesłano drogą mailową. „Spółka Tramwaje Warszawskie nie może wyrazić zgody na prowadzenie tego typu kampanii informacyjnej w trakcie wynajmu tramwaju" - czytamy w niej.

Rzecznik „Sierpnia 80" nie kryje oburzenia. - To granda! Ta firma powinna zarabiać pieniądze, tymczasem nimi gardzi, byleby tylko chronić wizerunek prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz, która w ramach świąteczno-noworocznego prezentu funduje przemieszczającym się po stolicy bardzo wysokie podwyżki cen biletów.

Jego zdaniem, TW służą nie pasażerom, a politykom Platformy Obywatelskiej. „Sierpień 80" nie odwołuje piątkowej akcji. Odbędzie się ona o godz. 14:00 na przystanku tramwajowym „Plac Narutowicza 01". Związkowcy prócz gazet i ulotek rozdawać będą także świąteczne kartki pocztowe zaadresowane do prezydent stolicy - z ironicznym podziękowaniem za drakońską podwyżkę cen biletów. Przewidziany jest również briefing prasowy.

Akcje sprzeciwu wobec podwyżek cen biletów w 2013 r. prowadzone będą również w innych miastach, których władze każą więcej płacić za korzystanie z autobusów i tramwajów swoim mieszkańcom.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • ŁUPEK, 2012-12-24 12:29:46

  Dlaczego tak optymistycznie? A może jednak się doczekam?
 • optymista, 2012-12-24 12:17:01

  NIE!
 • ŁUPEK, 2012-12-24 12:05:22

  Czekam na tramwaj a tu nic i nic ! Czy się doczekam?