PARTNER PORTALU
  • BGK

Tramwajowa modernizacja na Śląsku

  • PAP    16 czerwca 2011 - 15:08
Tramwajowa modernizacja na Śląsku

Do 2014 r. w aglomeracji katowickiej ma zostać wymienionych 46 km torowisk, a spółka Tramwaje Śląskie (TŚ) kupi 30 niskopodłogowych tramwajów i gruntownie zmodernizuje 75 już jeżdżących.
- Będzie to kosztowało 590 mln zł - zapowiedział prezes Tramwai Śląskich Tadeusz Freisler.

Prezes TŚ powiedział w czwartek dziennikarzom, że dziś stan infrastruktury tramwajowej na Śląsku jest gorszy niż w wielu innych częściach kraju. Ma to zmienić program modernizacyjny. - Standard obsługi pasażera, jak i samej infrastruktury w najbliższym czasie na pewno zostanie podniesiony - zapewnił prezes.

Czytaj też: Miliony na tramwaje dla metropolii

Obecnie trwa przygotowywanie dokumentacji i uzyskiwanie pozwoleń. Część budowlana powinna się rozpocząć z końcem pierwszego kwartału 2012 r., a zakończyć do 2014 r. Łączna wartość projektu to około 650 mln zł netto, z czego 590 mln zł zostanie przeznaczonych na komunikację tramwajową (reszta na trolejbusy).

- To bardzo duży zastrzyk dla komunikacji tramwajowej, przy czym w samą infrastrukturę zostanie zainwestowanych około 330 mln zł - powiedział prezes Freisler.

59 proc. kosztów inwestycji pokryje Unia Europejska. Pozostała część środków będzie pochodziła z wkładu własnego TŚ. Ponieważ spółka nie ma takich pieniędzy, będzie musiała pożyczyć środki zewnętrzne. - Rozpatrujemy albo uzyskanie kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, albo też posiłkowanie się środkami finansowymi (...) z banków komercyjnych - powiedział szef TŚ.

Tramwaje Śląskie SA świadczą usługi przewozowe na rzecz Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP w Katowicach. 25 linii tramwajowych w kilkunastu miastach Śląska i Zagłębia obsługuje dziś ponad 200 wagonów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.