PARTNER PORTALU
  • BGK

Transport w Koszalinie będzie inteligentny

  • PAP    20 lutego 2012 - 13:25
Transport w Koszalinie będzie inteligentny

Konsorcjum dwóch spółek z Poznania pomoże przygotować i będzie nadzorować budowę Inteligentnego Systemu Transportowego w Koszalinie.
System ma m.in. umożliwić monitorowanie natężenia ruchu na ulicach i sterować sygnalizacją świetlną.

Oferta firm Grontmij Polska oraz ITTI wygrała ogłoszony w styczniu br. przez koszaliński ratusz (zabierz głos/oceń prezydenta) przetarg na pełnienie funkcji inżyniera kontraktu. Miasto za usługi konsorcjum zapłaci 394 tys. zł – wynika z zamieszczonego na stronie internetowej ratusza ogłoszenia o wyborze najkorzystniejszej oferty.

Spółki przygotują m.in. dokumentację na przetarg, w którym zostanie wyłoniony wykonawca IST, przeprowadzą analizę ofert, pełnić będą nadzór nad pracami oraz uruchomią internetowy portal informacyjny o inwestycji.

IST w Koszalinie ma być zbudowany do 31 grudnia 2013 r. Koszt stworzenia systemu oszacowano na 13,5 mln zł. 85 proc. tej kwoty, czyli 11,4 mln zł stanowi unijna dotacja z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ). Umowę o dofinansowanie inwestycji miasto podpisało z Centrum Unijnych Projektów Transportowych w lipcu 2011 roku.

Zadaniem IST będzie ponadto m.in. informować kierowców za pomocą elektronicznych tablic o wolnych miejscach parkingowych i utrudnieniach w ruchu, ma też pomagać policji w poszukiwaniu pojazdów na podstawie tablic rejestracyjnych oraz w identyfikacji samochodów, których kierowcy łamią przepisy. W ramach przedsięwzięcia ma również powstać system pomiaru wysokości pojazdów, co ma uniemożliwić próbę przejazdu pod wiaduktem kolejowym zbyt wysokich samochodów. Natomiast na drogach wjazdowych do miasta mają zostać zamontowane wagi, co powinno uniemożliwić przejazd przez Koszalin zbyt ciężkim pojazdom.

IST ma sterować sygnalizacją świetlną na 13 koszalińskich skrzyżowaniach, tablice informujące o wolnych miejscach parkingowych mają stanąć w czterech punktach miasta, pojazdy mają być ważone na czterech drogach wylotowych. IST ma być zbudowany w oparciu o istniejącą i tworzoną obecnie w mieście sieć światłowodów.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.