PARTNER PORTALU
  • BGK

Transport zbiorowy na Pomorzu ze wspólnym biletem

  • MN    3 stycznia 2017 - 16:06
Transport zbiorowy na Pomorzu ze wspólnym biletem
Dzięki wspólnemu biletowi będzie można zapłacić za przejazdy np. smartfonem. (fot. pexels.com)

• Blisko pół roku trwały negocjacje pomiędzy samorządami Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot dotyczące kształtu i zakresu wspólnego systemu biletowego dla metropolii.
• Ostatecznie pod koniec ubiegłego roku udało się złożyć wspólny projekt w tej sprawie, który z sukcesem został zatwierdzony. 
Jak informuje biuro prasowe gdańskiego magistratu, w wyniku szeregu spotkań oraz warsztatów związanych z wprowadzeniem nowych technologii, udało się złożyć wspólny projekt dotyczący wspólnego biletu dla metropolii, który 29 grudnia 2016 r. został z sukcesem zatwierdzony i wpisany na listę projektów pozakonkursowych Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych Regionalnego Programu Operacyjnego (SzOOP RPO).

Jednocześnie Zarząd Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot podjął decyzję o rozszerzeniu projektu i podzieleniu się doświadczeniem z zakresu integracji taryfowo-biletowej z całym regionem.

Samorządy Obszaru Metropolitalnego, współpracujące do tej pory głównie na forum Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej, zdecydowały się na połączenie sił z woj. pomorskim w zakresie wprowadzenia wspólnego, dla wszystkich organizatorów transportu, operatorów i przewoźników, systemu poboru opłat za przewozy w transporcie zbiorowym oraz jednolitej informacji pasażerskiej.

- Nowy system biletowy to możliwość różnych form płatności dokonywanych w pojeździe oraz budowy oferty taryfowej dostosowanej do indywidualnych potrzeb – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska. – Dzięki niemu będziemy mogli zapłacić za przejazdy zarówno gotówką, kartą płatniczą lub kartą miejską, smartfonem czy w przyszłości elektronicznym dowodem osobistym. Niezależnie od środków transportu i ilości przesiadek system wybierze najkorzystniejszą dla pasażera ofertę –  dodaje.

Czytaj też: Miasto częściowo zwalania z opłat za komunikację miejską

Na wspólny projekt metropolia przeznaczyła ponad 21 mln zł. Pierwsze zabezpieczone pieniądze pochodzić będą ze środków ZIT dla Obszaru Metropolitalnego. Docelowo, cały program regionalny kosztować ma ponad 60 mln zł. 

Podpisanie listu intencyjnego w tej sprawie pomiędzy głównymi organizatorami transportu w metropolii a województwem nastąpi 4 stycznia 2017 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • pasażer, 2017-01-05 10:49:56

    bandyci u żłoba, totalnie wyalienowani i zajęci kręceniem wałków i przekrętów, w kolejnym chamskim oszustwie na masową skalę wszyscy powinniście dawno gnić w więzieniu