PARTNER PORTALU
  • BGK

Transportowy portret miast

  • PAP/Przegląd prasy    13 października 2015 - 07:32
Transportowy portret miast
Stolica jest miastem o najwyższym udziale transportu publicznego w Polsce. Fot. Mat. prasowe

W Warszawie króluje komunikacja miejska, w Szczecinie bez samochodu ani rusz, w Toruniu mamy najwyższy odsetek podróżujących pieszo, a w Poznaniu rowerem.
Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, stolica jest miastem o najwyższym udziale transportu publicznego w Polsce – aż 54 proc. podróży przypada na autobusy, tramwaje i metro. Warszawa bije w tym na głowę większość zachodnich metropolii. 24 proc. przejazdów odbywa się przy użyciu aut.

Czytaj też: Komunikacja miejska: Skazani na dokładanie do niej

Szczecin to z kolei miasto zmotoryzowanych – aż 43 proc. osób przemieszcza się tam samochodem; 37 proc. wybiera autobus lub tramwaj.

Rowerowym liderem jest Poznań, gdzie 4 proc. decyduje się na taki środek transportu. Komunikacja miejska stanowi 44 proc., a auto – 39 proc.

Czytaj też: Te miasta mają najlepszą komunikację miejską w Polsce

Mieszkańcy najczęściej poruszają się pieszo w Toruniu. Takie wędrówki są tylko nieznacznie mniej popularne niż przejazdy autem (37 do 42 proc.). A udział komunikacji miejskiej jest bardzo niski – 19 proc.

Zaś w KrakowieGdańsku jest równowaga między środkami transportu.

Wspólny mianownik jest jeden: wszystkie miasta chcą zniechęcać kierowców do wjazdu autami do centrów – zauważa „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.