PARTNER PORTALU
  • BGK

Trasa kolejowa Rzeszów-Przemyśl zostanie wyremontowana

  • PAP/em    9 lutego 2017 - 15:24
Trasa kolejowa Rzeszów-Przemyśl zostanie wyremontowana
Wszystkie prace na odcinku Rzeszów-Przemyśl, które zostaną wykonane w tym roku - także te rozpoczęte w roku ubiegłym - będą kosztować ok. 33 mln zł (fot. pixabay)

• Około 18 mln zł kosztować będzie przebudowa 11 obiektów inżynieryjnych, w tym wiaduktów, na linii kolejowej Rzeszów-Przemyśl.
• Dzięki remontom pociągi będą mogły jeździć na tym odcinku z prędkością 120 km/h.
Jak poinformowała Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe, ogłoszony jest już przetarg na wyłonienie wykonawcy.

"Prace powinny się rozpocząć w II kwartale br. W sumie przebudowanych zostanie 11 obiektów inżynieryjnych, w tym siedem wiaduktów na odcinku Jarosław-Radymno. Dzięki temu wyeliminowane zostaną ograniczenia prędkości, co pozwoli pociągom jeździć 120 km/h" - dodała.

Przebudowa wiaduktów powinna się zakończyć do końca pierwszego półrocza 2018 r. Szacowany koszt prac to ok. 18 mln zł.

W tym roku zakończy się modernizacja stacji kolejowej w Przeworsku i przystanku Przemyśl Zasanie. Jak tłumaczy Szalacha, w Przeworsku przebudowane będą dwa perony oraz odnowione zostanie przejście pod torami.

Czytaj też: Nowe połączenie kolejowe Przemyśl-Kijów

"Wyposażenie stacji w windy ułatwi korzystanie z kolei osobom o ograniczonej mobilności. Natomiast na przystanku Przemyśl Zasanie podróżni wygodniej skorzystają z pociągów - nie tylko dzięki przebudowie peronów, ale też i lepszemu oznakowaniu" - zaznaczyła.

W połowie roku zakończą się również prace na odcinku Przeworsk-Jarosław, obejmujące przebudowę kilkunastu obiektów inżynieryjnych. Na szlaku Żurawica-Przemyśl przebudowane będą natomiast trzy wiadukty.

Jak podkreśliła Szalacha, wszystkie prace na odcinku Rzeszów-Przemyśl, które zostaną wykonane w tym roku - także te rozpoczęte w roku ubiegłym - będą kosztować ok. 33 mln zł.

"Te inwestycje przyczynią się do usprawnienia podróży na tej trasie. Ich efektem będzie też zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu kolejowym" - powiedziała Szalacha. Zaznaczyła, że dzięki modernizacji szlaku, do Przemyśla będzie mogło dojeżdżać więcej pociągów dalekobieżnych. "To ważne, bo od grudnia ub. r. pasażerowie mają dogodne połączenie z Ukrainą. Z Przemyśla do Kijowa przez Lwów ruszyły bowiem regularne kursy pasażerskie" - dodała.

Na trasie Rzeszów-Przemyśl odnowiono do tej pory m.in. ponad 150 km torów; przebudowano blisko 90 obiektów inżynieryjnych, w tym 32 wiadukty, 16 mostów i cztery przejścia dla pieszych. Zmodernizowano również 50 przejazdów kolejowo-drogowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Nowojorczyk , 2017-02-13 01:24:35

    Panie redaktorze tam w latach siedemdziesiatych po wymianie szyn na S60 poiagi pasazeskie jezdzily 125 km/h