PARTNER PORTALU
  • BGK

Trudniej o bonifikatę na gminne mieszkanie

  • AW    4 października 2012 - 20:40
Trudniej o bonifikatę na gminne mieszkanie

Radni Torunia uchwalili nowe zasad udzielania bonifikat przy sprzedaży gminnych mieszkań na rzecz najemnców. Teraz zniżki na wykup nie dostanie najemca, którego współmałżonek ma już inne mieszkanie lub tytuł prawny do jakiegoś lokalu.
W myśl podjętej na ostatniej sesji Rady Miasta uchwały, bonifikatami od ceny sprzedaży lokali mieszkalnych na rzecz najemców przysługują tylko wtedy, gdy najemcy  oraz ich współmałżonkowie nie będący najemcami nie mają innych niż wynajmowany lokal komunalny nieruchomości, które mogą być wykorzystane jako mieszkanie. Dotyczy to także praw do lokali mieszkalnych.

Jak tłumaczy toruński magistrat, pomoc dla osób nie mogących nabyć mieszkania na wolnym rynku będzie udzielana osobom realnie jej potrzebującym. Posiadanie mieszkania przez współmałżonka świadczy o zdolności do zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Zbycie gminnego lokalu na rzecz najemcy w takiej sytuacji doprowadziłby do tego, że małżeństwo stałoby się właścicielem dwóch mieszkań, w tym jednego nabytego od gminy przy zastosowaniu wysokiej stawki bonifikaty, co pozostaje w sprzeczności z zasadami współżycia społecznego - czytamy na stronie UM w Toruniu.

Obowiązek składania przez współmałżonka oświadczenia o posiadaniu innych nieruchomości pozwoli wyeliminować takie przypadki umożliwiając jednocześnie nabycie zajmowanego lokalu bez udzielenia bonifikaty, tzn. za cenę równą wartości wynikającej z operatu szacunkowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.