PARTNER PORTALU
  • BGK

Trudno o dotacje na żłobek

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    19 sierpnia 2011 - 07:15
Trudno o dotacje na żłobek

Niewiele prywatnych żłobków i klubów dziecięcych rejestruje się w gminach. Do końca września trzeba złożyć wniosek o dotacje na prywatny żłobek w 2012 r.
Od kwietnia samorządy mogą udzielać dotacji na dzieci umieszczone w prywatnym żłobku lub klubie dziecięcym, ale tylko niektóre zdecydowały się na podjęcie uchwał w tej sprawie – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Łatwiej o dotację na żłobki

Nie zrobiły tego na przykład największe miasta, m.in. Warszawa, Poznań, Kraków, Szczecin, Gdańsk i Olsztyn. A to właśnie w nich jest największe zapotrzebowanie na dodatkowe miejsca opieki. Gminy tłumaczą, że zainteresowanie wśród prywatnych podmiotów nie jest duże.

Czytaj też: Żłobki za unijną kasę

Część gmin stawia warunki wykraczające poza przepisy ustawy żłobkowej. Uważają, że skoro dotacje nie są obowiązkowe, to mogą swobodnie decydować o warunkach ich udzielania. Może to zniechęcać do zakładania żłobków.

Czytaj też: Samorządy chcą opłat za pobyt w żłobkach

Osoby, które chcą zagwarantować sobie dotację, muszą się spieszyć. Większość gmin wymaga zgłoszenia wniosku o dotację nie później niż do 30 września roku poprzedzającego rok jej udzielenia.

Czytaj też: Nie ma chętnych do utworzenia żłobka

Większość gmin w warunkach udzielania dotacji określa, że będzie ona przyznawana tylko na dzieci, które mieszkają na jej terenie.

Niektóre gminy stawiają też niezgodne z przepisami warunki uzyskiwania dotacji i np. uzależniają jej przyznanie od tego, czy rodzice dziecka pracują. Tak postanowili m.in. radni Opola i Leszna.

Z taką argumentacją nie zgadzają się jednak Regionalne Izby Obrachunkowe, które stwierdzają nieważność uchwał gmin w tym zakresie – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.