PARTNER PORTALU
  • BGK

Trwa kampania „Miasto na detoksie”. Wodociągi w Gdańsku szukają ochotników

  • MIW    7 lipca 2017 - 16:15
Trwa kampania „Miasto na detoksie”. Wodociągi w Gdańsku szukają ochotników
Pilotaż rozpocznie się weryfikacją, jakie produkty mogące zawierać, bądź zawierające substancje niebezpieczne znajdują się w gospodarstwach domowych uczestników. (fot. pixabay.com)

Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna przygotowuje się do pilotażowego projektu w ramach kampanii „Miasto na detoksie”. To będzie pierwszy taki eksperyment w Polsce. Spółka poszukuje obecnie ochotników, którzy będą chcieli wziąć w nim udział.
• Od września 2017 r. do lutego 2018 r. w ramach kampanii „Miasto na detoksie” w Gdańsku zostanie przeprowadzony pilotażowy projekt badawczo-edukacyjny.

• Jego uczestnicy będą podejmować działania prowadzące do wyeliminowania bądź przynajmniej ograniczenia ilości substancji niebezpiecznych w ich gospodarstwach domowych.

• Kampania jest realizowana w ramach międzynarodowego projektu „NonHazCity”, który zrzesza 18 partnerów z regionu Morza Bałtyckiego.

Jak informuje gdański ratusz, w rekrutacji może wziąć udział każda osoba pełnoletnia, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, która prowadzi na terenie Gdańska gospodarstwo domowe i chce dobrowolnie przystąpić do pilotażu. Rekrutacja odbywać się będzie dwuetapowo. Najpierw trzeba zgłosić chęć udziału w pilotażu wypełniając formularz na stronie internetowej www.giwk.pl.

Następnie na podstawie tych zgłoszeń zostanie wyłoniona grupa, która w drugim etapie zostanie zaproszona na osobiste rozmowy. Ostatecznie do udziału w pilotażu zostanie wybranych od 5 do 10 gospodarstw domowych.

Jakie zadania będą czekały uczestników projektu? Najogólniej mówiąc będą one podejmowały działania na rzecz wyeliminowania bądź przynajmniej ograniczenia ilości substancji niebezpiecznych w ich gospodarstwach domowych. W każdym miesiącu, zadania dotyczyć będą innej grupy produktów np. środków czystości, kosmetyków, zabawek itd., w których mogą występować substancje niebezpieczne. Wszystko to – jak zapewniają przedstawiciele GIWK - odbywać się będzie przy wsparciu ekspertów.

– Pilotaż rozpocznie się weryfikacją, jakie produkty mogące zawierać, bądź zawierające substancje niebezpieczne znajdują się w gospodarstwach domowych uczestników – zwraca uwagę Monika Piotrowska – Szypryt, rzecznik prasowy GIWK, specjalista ds. edukacji ekologicznej.

Jak dodają inicjatorzy przedsięwzięcia, uczestnicy projektu będą mogli sprawdzić rezultaty swoich działań na podstawie badań zawartości wybranych substancji w próbkach moczu, które zostaną pobrane na początku i na zakończenie pilotażu.

– Możliwość udziału w projekcie NonHazCity, to dla naszego miasta wyjątkowa okazja, żeby zwrócić mieszkańcom uwagę na szkodliwą chemię obecną w coraz większej ilości w naszym otoczeniu – mówi wiceprezydent Gdańska, Piotr Grzelak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Bezrobotny, 2017-07-09 12:23:40

    Puknij się w czoło!!
  • ..., 2017-07-07 20:58:28

    Najbardziej szkodliwa dla środowiska jest Gazeta Wyborcza...