PARTNER PORTALU
 • BGK

Trwa kampania „Miasto na detoksie”. Wodociągi w Gdańsku szukają ochotników

 • MIW    7 lipca 2017 - 16:15
Trwa kampania „Miasto na detoksie”. Wodociągi w Gdańsku szukają ochotników
Pilotaż rozpocznie się weryfikacją, jakie produkty mogące zawierać, bądź zawierające substancje niebezpieczne znajdują się w gospodarstwach domowych uczestników. (fot. pixabay.com)

Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna przygotowuje się do pilotażowego projektu w ramach kampanii „Miasto na detoksie”. To będzie pierwszy taki eksperyment w Polsce. Spółka poszukuje obecnie ochotników, którzy będą chcieli wziąć w nim udział.
• Od września 2017 r. do lutego 2018 r. w ramach kampanii „Miasto na detoksie” w Gdańsku zostanie przeprowadzony pilotażowy projekt badawczo-edukacyjny.

• Jego uczestnicy będą podejmować działania prowadzące do wyeliminowania bądź przynajmniej ograniczenia ilości substancji niebezpiecznych w ich gospodarstwach domowych.

• Kampania jest realizowana w ramach międzynarodowego projektu „NonHazCity”, który zrzesza 18 partnerów z regionu Morza Bałtyckiego.

Jak informuje gdański ratusz, w rekrutacji może wziąć udział każda osoba pełnoletnia, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, która prowadzi na terenie Gdańska gospodarstwo domowe i chce dobrowolnie przystąpić do pilotażu. Rekrutacja odbywać się będzie dwuetapowo. Najpierw trzeba zgłosić chęć udziału w pilotażu wypełniając formularz na stronie internetowej www.giwk.pl.

Następnie na podstawie tych zgłoszeń zostanie wyłoniona grupa, która w drugim etapie zostanie zaproszona na osobiste rozmowy. Ostatecznie do udziału w pilotażu zostanie wybranych od 5 do 10 gospodarstw domowych.

Jakie zadania będą czekały uczestników projektu? Najogólniej mówiąc będą one podejmowały działania na rzecz wyeliminowania bądź przynajmniej ograniczenia ilości substancji niebezpiecznych w ich gospodarstwach domowych. W każdym miesiącu, zadania dotyczyć będą innej grupy produktów np. środków czystości, kosmetyków, zabawek itd., w których mogą występować substancje niebezpieczne. Wszystko to – jak zapewniają przedstawiciele GIWK - odbywać się będzie przy wsparciu ekspertów.

– Pilotaż rozpocznie się weryfikacją, jakie produkty mogące zawierać, bądź zawierające substancje niebezpieczne znajdują się w gospodarstwach domowych uczestników – zwraca uwagę Monika Piotrowska – Szypryt, rzecznik prasowy GIWK, specjalista ds. edukacji ekologicznej.

Jak dodają inicjatorzy przedsięwzięcia, uczestnicy projektu będą mogli sprawdzić rezultaty swoich działań na podstawie badań zawartości wybranych substancji w próbkach moczu, które zostaną pobrane na początku i na zakończenie pilotażu.

– Możliwość udziału w projekcie NonHazCity, to dla naszego miasta wyjątkowa okazja, żeby zwrócić mieszkańcom uwagę na szkodliwą chemię obecną w coraz większej ilości w naszym otoczeniu – mówi wiceprezydent Gdańska, Piotr Grzelak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Bezrobotny, 2017-07-09 12:23:40

  Puknij się w czoło!!
 • ..., 2017-07-07 20:58:28

  Najbardziej szkodliwa dla środowiska jest Gazeta Wyborcza...