PARTNER PORTALU
 • BGK

Trzeba przesunąć wdrożenie ustawy śmieciowej

 • AT    26 lutego 2013 - 19:13
Trzeba przesunąć wdrożenie ustawy śmieciowej

- Co najmniej sześć miesięcy powinno być przesunięte wdrożenie ustawy śmieciowej - apeluje Związek Gmin Śląska Opolskiego
Związek Gmin Śląska Opolskiego zwrócił się do Bronisława Komorowskiego o podjęcie nadzwyczajnej inicjatywy legislacyjnej w sprawie zmiany terminu wdrażania nowych obowiązków gmin wynikających z nowelizacji ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - wobec zagrożeń dla finansów gmin w Polsce.

Czytaj też: Chcą przesunięcia terminu składania sprawozdań ws. odpadów

Jak informuje Związek wdrożenie „rewolucji śmieciowej", czyli ustawy z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 152, poz. 897), która weszła w życie w dniu 1 stycznia 2012 r., rodzi uzasadnione obawy, że spowoduje ona w drugiej połowie 2013 r. poważny kryzys w wielu samorządach gminnych w Polsce.

- Wdrożenie od 1 lipca 2013 r. systemu, w którym opłaty za odbiór odpadów komunalnych staną się dochodem własnym gminy i muszą wystarczyć na pokrycie wydatków na zagospodarowanie odpadów, stworzy zagrożenie dla finansów gmin. W dniu 15 listopada 2012 r., gdy każdy z prezydentów, burmistrzów i wójtów przedstawiał RIO i Radzie projekt budżetu gminy na 2013 r., nie były znane budżetowe konsekwencje tak wielkiej zmiany - czytamy w liście.

Czytaj też: Inowrocław czeka na trybunał. Jest pewny swego...

Jak donosi ZGŚO do tej pory nie sposób przewidzieć skutków przyszłych przetargów i innych finansowych parametrów nowego systemu. Uchwalona w dniu 25 stycznia 2013 r. przez Sejm z inicjatywy Senatu nowelizacja ustawy nie poprawiła sytuacji.

- Działając od 22 lat w ramach Związku mamy doświadczenia z okresu innej zmiany, którą było obligatoryjne przejęcie przez gminy prowadzenia szkół podstawowych od 1 stycznia 1996 r. Prowadzony przez Związek monitoring oświatowych wydatków gmin wzbudził wówczas zainteresowanie Sejmu. Nasz raport przedstawiliśmy Komisji Sejmowej we wrześniu 1998 r. Przy wszystkich różnicach problem wyglądał podobnie - napisano w liście.

W 1996 r. w relacji do roku poprzedniego budżety gmin zwiększyły się skokowo po stronie dochodów (subwencja oświatowa) i wydatków na utrzymanie szkół, lecz szybko okazało się, że gminy muszą dopłacać do tego zadania.

- Teraz skala problemu jest większa, a sytuacja gmin trudniejsza. Z jednej strony obowiązki prawne, z drugiej interesy mieszkańców - wyborców. Zamieszanie z ustawą „śmieciową" nadal utrudnia precyzyjne wyliczenie wysokości opłat. Istnieje wysokie ryzyko, że gminy będą musiały dopłacać do nowego systemu, jeśli suma opłat okaże się niewystarczająca. Równocześnie od 2013 r. ustawa o finansach publicznych nakazuje równoważenie wydatków bieżących do dochodów bieżących. Ze środowiska RIO docierają do nas obawy o utratę płynności finansowej przez gminy - podaje Związek.

- Pamiętamy poprzednie skuteczne inicjatywy Prezydenta RP w sprawie polskiego orła na koszulkach sportowców i w sprawie zaostrzenia wymogów dla manifestacji ulicznych. Wyrażamy pogląd, że grożącego nam kryzysu samorządów gminnych nie da się porównać nawet z powodami przesunięcia o dwa lata obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Uważamy, że o co najmniej sześć miesięcy powinno być przesunięte wdrożenie tak wielkich zmian wynikających z „rewolucji śmieciowej" - informuje ZGŚO.

Jak donosi Związek ten czas pozwoli na sprawdzenie i poprawienie rozwiązań w każdej gminie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • sozsądku troszkę prosze, 2013-02-28 11:50:06

  Trzeba zmienić ustawę i wprowadzać ją po kolei i tak do końca 1. 2013 - sprawny i wydolny system sprawozdań, wymagany od firm wywozowych niezaleznie od formy własności z konsekwencją wieksza niz deklaracje VAT. Nadanie braku podpisanej i czynnej umowy na wywoz odpadów statusu przestepstwa, sciganeg...o przez policje na wniosek urzedu... 2. 2014 Unorm sytuacji przetwórców odpadów, sortowni, RIPOK, itp., zbilansowanie mocy przerobowych i mozliwosci rozwoju. Znormalizowanie sposobu segregacji odpadow...itp. 3. 2015 - wprowadzenie systemu opłat powszechnych i przejęcie odbioru przez gminy, albo rezygnacja z tego sposobu.  rozwiń
 • ZK1, 2013-02-28 09:34:36

  Aby uchronić się od zbędnych kosztów nowego systemu, trzeba było uchwalić w ubiegłym roku regulamin, a po wyborze operatorów, w tym roku zmienić system opłat. Tylko jak zwykle zwlekaliśmy z tym do samego końca, a teraz "Mamo ratuj!".
 • Wójt z Kopydłowa, 2013-02-27 10:06:22

  Unijne samorządy przez 50 lat wdrażały swoje strategie "zero odpadów" - to nam powinno się dać przynajmniej 25 lat na porządki...