PARTNER PORTALU
  • BGK

Trzeci pociąg dla metra już w stolicy

  • PAP    2 maja 2013 - 08:29
Trzeci pociąg dla metra już w stolicy

Trzeci pociąg dla II linii warszawskiego metra został przywieziony do stolicy – poinformował rzecznik PKP Cargo Przemysław Przybylski.
Pociąg powstał w Austrii. Natomiast we worek rano do stolicy dojechał pociąg z nowosądeckiego Newagu. Pociągi dla warszawskiego metra dostarcza PKP Cargo.

Ponieważ wyprodukowane przez konsorcjum Siemensa i Newagu składy Inspiro nie mogą samodzielnie dojechać do Warszawy, są one zestawiane z wagonami ochronnymi.

„Pierwszy pociąg Inspiro został dostarczony do Warszawy w grudniu 2012 r., drugi we wtorek rano, a trzeci - we wtorek w popołudniu" - wyjaśnił rzecznik.

Część wagonów dla warszawskiego metra jest produkowanych w fabryce Siemensa w Austrii, a część w Nowym Sączu. Pociąg, który przyjechał we wtorek po południu, granicę przekroczył w poniedziałek rano; po sprawdzeniu technicznym w poniedziałek wieczorem ruszył w stronę stolicy. Z Austrii do Warszawy ma przyjechać jeszcze osiem pociągów.

Nowe wagony trafiają na stację techniczną metra na warszawskich Kabatach, gdzie są ponownie sprawdzane i przygotowane do testów. Zanim zaczną wozić pasażerów, muszą jeszcze uzyskać niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa i odbyć przejazdy próbne.

Jak mówił w poniedziałek rzecznik metra Krzysztof Malawko, zgodnie z planem pierwszy pociąg Inspiro będzie mógł zabrać pasażerów we wrześniu br. Konsorcjum firm Siemens i Newag ma wyprodukować dla warszawskiego metra 35 sześciowagonowych pociągów.

Wartość podpisanej w lutym 2011 r. umowy to 1 mld 69 mln zł netto. Z 35 nowych składów 20 ma obsługiwać budowany centralny odcinek II linii podziemnej kolejki, a pozostałe - pierwszą istniejącą linię. Nowe pociągi różnią się od tych, które jeżdżą obecnie; są jednoprzestrzenne, tzn. nie trzeba będzie wysiadać z pociągu, by przejść do innego wagonu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.