PARTNER PORTALU
  • BGK

Trzy firmy chcą zarządzać systemem Roweru Metropolitalnego na Pomorzu

  • PAP/JS    7 maja 2018 - 19:49
Trzy firmy chcą zarządzać systemem Roweru Metropolitalnego na Pomorzu
Pierwsze rowery publiczne na ulicach Trójmiasta i 11 kolejnych miast i gmin metropolii pojawią się jesienią tego roku - jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem (fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl)

Na kwoty od 32 mln zł do 76 mln zł oszacowali trzej potencjalni wykonawcy koszty dostawy i zarządzania Systemem Roweru Metropolitalnego na Pomorzu. Zamawiający ocenił koszty na 56,5 mln zł. Około 30 proc. Systemu ma działać już jesienią tego roku.
  • Rower będzie można wypożyczyć i zostawić na jednej z 660 stacji postoju.
  • Realizacja projektu ma przyczynić się do zwiększenia mobilności podróżnych i stworzenia atrakcyjnej alternatywy wobec środków komunikacji samochodowej na Pomorzu.
  • W rozstrzygniętym niedawno konkursie wybrano nazwę Roweru Metropolitalnego na Pomorzu - zwyciężyło słowo MEVO (w języku esperanto oznacza mewę).

W poniedziałek (7 maja) w Gdańsku, w siedzibie zamawiającego, czyli Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot otwarte zostały oferty w przetargu na wybór wykonawcy i operatora Systemu Roweru Metropolitalnego. Jednym z warunków ogłoszonego w połowie marca przetargu było dostarczenie przez przyszłego wykonawcę Systemu minimum 3866 rowerów, w tym co najmniej 10 proc. z napędem wspomaganym elektrycznie. O wyborze wykonawcy w 60 proc. ma decydować cena, w 35 proc. - udział rowerów z napędem wspomaganym elektrycznie a w 5 proc. - dostarczenie dodatkowych rowerów powyżej liczby minimalnej (3866 sztuk).

Specjalista ds. komunikacji Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, Jarosław Maciejewski poinformował, że najniższą cenę zaoferowało konsorcjum firm z Dublina. Irlandzkie spółki: Full Speed Ltd., Telfourth Ltd. i BleeperBike Ltd. zaproponowały cenę 32,5 mln zł za zarządzanie i dostarczenie 5 tysięcy rowerów, w tym 500 sztuk elektrycznych.

Spółka NB Tricity zaoferowała za 40,2 mln zł zarządzanie i dostarczenie 4080 rowerów elektrycznych. Właścicielem spółki jest wiodący operator rowerowy w Polsce, spółka Nextbike zarządzająca systemami rowerów miejskich m.in. w Warszawie i w Białymstoku.

Najdroższą ofertę w wysokości 76,6 mln zł złożyło polsko-czeskie konsorcjum firm: Egis Bike Polska, Homeport oraz Praga - BikeU, które zaproponowało dostarczenie 3900 elektrycznych rowerów.

Zamawiający koszt zamówienia oszacował na 56,5 mln zł brutto. Wykonawca ma być wyłoniony w ciągu jednego miesiąca. Jeżeli żaden z oferentów nie złoży odwołania podpisanie umowy z wykonawcą nastąpi do 10 dni od dnia wyboru oferty. Umowa ma być zawarta na okres 6 lat i 6 miesięcy, licząc od momentu startu całego systemu. Zgodnie z założeniami przetargu pierwsze rowery, 30 proc. Systemu ma pojawić się już jesienią tego roku. Całość sytemu roweru publicznego na Pomorzu ma być uruchomiona do 1 marca 2019 r.

Rower Metropolitalny będzie funkcjonował w 14 gminach: Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Tczewie, Pucku, Redzie, Kartuzach, Sierakowicach, Somoninie, Stężycy, Władysławowie, Żukowie, Pruszczu Gdańskim i Rumi.

System ma być oparty o rowery czwartej generacji wyposażone w moduły GPS, GSM i elektrozamek. System teleinformatyczny będzie wyposażony w moduł geolokalizacji, wypożyczeń i rezerwacji. Wypożyczenie roweru ma się odbywać za pomocą aplikacji mobilnej w smartfonie (system operacyjny Android oraz iOS), poprzez moduł NFC (zbliżenie smartfona do terminala w rowerze), skanowanie kodu QR lub przy pomocy karty zbliżeniowej. Zaletą systemu ma być m.in. przystępny cenowo taryfikator.

Trójmiejskie środowisko rowerzystów skupione w kampanii Rowerowa Metropolia oceniło w ub. tygodniu podczas konferencji prasowej, że planowana cena abonamentu jest zbyt wysoka i skrytykowało brak możliwości bezpłatnego korzystania z Systemu przez 15-20 minut. Zgodnie z ogłoszonymi w ostatnich dniach informacjami, użytkownik Roweru Metropolitalnego za każdą minutę korzystania z pojazdu będzie musiał zapłacić 10 groszy. Alternatywnie może wykupić abonament, którego wysokość ma wynieść około 10 zł miesięcznie lub około 100 zł rocznie. W cenie użytkownik otrzyma każdego dnia 90 minut na przejazdy.

Rower będzie można wypożyczyć i zostawić na jednej z 660 stacji postoju. Realizacja projektu ma przyczynić się do zwiększenia mobilności podróżnych i stworzenia atrakcyjnej alternatywy wobec środków komunikacji samochodowej na Pomorzu. W rozstrzygniętym niedawno konkursie wybrano nazwę Roweru Metropolitalnego na Pomorzu - zwyciężyło słowo MEVO (w języku esperanto oznacza mewę).

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.