PARTNER PORTALU
  • BGK

Trzy opcje opłat za odpady w Białymstoku

  • PAP    24 stycznia 2013 - 14:00
Trzy opcje opłat za odpady w Białymstoku

Trzy alternatywne warianty opłat za zagospodarowanie odpadów w mieście przekazały do konsultacji społecznych władze Białegostoku. Dwa uwzględniają liczbę domowników, jeden powierzchnię mieszkania czy domu - poinformował prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Propozycje uwzględniają przygotowywane zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, które mają dać władzom lokalnym więcej swobody w kwestii gospodarowania odpadami.

Czytaj też: Reforma śmieciowa „dobije" większość gminnych zakładów komunalnych

Jak mówił na czwartkowej konferencji prasowej Tadeusz Truskolaski, do konsultacji przez związki zawodowe i mieszkańców skierowane zostały projekty trzech uchwał, dotyczących trzech alternatywnych wariantów naliczania opłat za wywóz odpadów.

Dwa z nich uwzględniają liczbę osób w gospodarstwie domowym, trzeci - powierzchnię lokalu mieszkalnego.

Czytaj też: SLD: Spółki gminne powinny odbierać odpady bez przetargu

W pierwszym wariancie osoba samotna płaciłaby za śmieci posegregowane 24 zł miesięcznie, gospodarstwo wieloosobowe (bez względu na liczbę domowników) - 48 zł miesięcznie za śmieci posegregowane. "Metoda dosyć prosta dla mieszkańców, czytelna, prosta do zweryfikowania" - mówiła o tym wariancie Aneta Dorosz, dyrektor Biura Gospodarowania Odpadami Komunalnymi Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Drugi proponowany wariant uwzględnia bardziej szczegółowo liczbę mieszkańców i tu opłata zmienia się w zależności od tego, ilu jest domowników. Jedna osoba zapłaciłaby 23 zł miesięcznie za śmieci posegregowane, dwie - 39 zł, trzy osoby - 49 zł, zaś cztery i więcej - 59 zł miesięcznie.

Trzecia metoda uwzględnia jedynie wielkość mieszkania lub domu, bez liczby domowników. Do 40 metrów kwadr. powierzchni opłata miesięczna za śmieci posegregowane wynosiłaby w Białymstoku 29 zł, przy metrażu 40,01 - 80 metrów kwadr. - 42 zł, zaś przy większej powierzchni - 55 zł miesięcznie.

"Charakteryzuje się dosyć dużą stabilnością, przewidywalnością, łatwością w weryfikacji. Jest też dosyć prosta dla mieszkańców przy składaniu deklaracji" - uważa dyrektor Dorosz.

Uwagi w ramach konsultacji mieszkańcy mogą składać na stronie www.bialystok.pl, oraz pod adresem mailowym eko@um.bialystok.pl.

Prezydent Truskolaski zastrzegł, że na razie "nie jest w stanie" powiedzieć, która z metod jest najlepsza dla mieszkańców. "Wydaje się, że te trzy metody są do zaakceptowania" - mówił.

Według nowych przepisów, które wejdą w życie 1 lipca 2013 r., to gminy będą odpowiedzialne za odpady komunalne. Miasto będzie wybierać w przetargu firmy, które w jego imieniu będą świadczyć usługi na danym terenie. Teraz to właściciele nieruchomości decydują, kto odbiera od nich odpady.

Nowa ustawa ma spowodować, że mniej śmieci będzie trafiać na dzikie wysypiska, mniej ma być też np. śmieci palonych w piecach w prywatnych domach. Koszt działalności systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Białymstoku szacowany jest na ok. 57 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.