PARTNER PORTALU
  • BGK

Trzy razy szybciej z Krakowa do Nowego Sącza?

  • wer/malopolskie.pl    22 listopada 2011 - 15:31
Trzy razy szybciej z Krakowa do Nowego Sącza?

Komisja Europejska przyjęła modyfikacje europejskich korytarzy transportowych (Transeuropejska Sieć Transportowa TEN-T), o które zabiegały władze Małopolski i rząd RP. Co to oznacza dla mieszkańców Małopolski?
Włączenie do sieci TEN-T linii kolejowej Podłęże - Tymbark - Nowy Sącz - Muszyna - granica polsko-słowacka to szansa na dodatkowe dofinansowanie budowy nowego połączenia kolejowego Krakowa z Nowym Sączem i Muszyną oraz stwarzenie realnej możliwości rozbudowy sieci kolejowej w kierunku południowym na odcinku Kraków - Zakopane.

Czas podróży ze stolicy Małopolski do Nowego Sącza skróciłby się niemal trzykrotnie. Obecnie z Krakowa do Nowego Sącza podróż koleją trwa ok. 2 h 45 minut. Po zakończeniu inwestycji trwałaby zaledwie 1h.

We wtorek w urzędzie marszałkowskim w Krakowie (zabierz głos/oceń prezydenta) odbyło się spotkanie wicemarszałka Romana Ciepieli (oceń działania marszałka) oraz eurodeputowanej Róży Thun wraz z małopolskimi parlamentarzystami oraz przedstawicielami Polskich Linii Kolejowych (PLK), spółki grupy PKP odpowiedzialnej za tory i inwestycje infrastrukturalne.

- Od dawna zabiegaliśmy o utworzenie dodatkowego korytarza w Małopolsce - mówił wicemarszałek Ciepiela. Jak wyjaśniał już wcześniej zauważono, że na południe od polskiej granicy biegnie równoleżnikowo zorientowany korytarz transportowy, od którego na północ odbija nitka biegnąca przez słowacki Presov w stronę granicy z Polską. - Połączenie z naszą siecią kolejową i utworzenie nowego korytarza w Małopolsce wydawało się czymś naturalnym, zupełnie jakby w sieci brakowało tego naszego ogniwa - dodał.

Dzięki skutecznemu lobbingowi udało się przekonać Komisję Europejską, by włączyła małopolską propozycję do projektu sieci TEN-T, który teraz zostanie przedstawiony na forum Parlamentu Europejskiego.

- Teraz to od naszych zabiegów i naszego lobbowania na rzecz takiego kształtu sieci TEN-T zależy czy uda się ten projekt przeforsować przez Parlament Europejski - tłumaczyła Róża Thun. - Musimy przekonywać europosłów z innych krajów, że to dobry pomysł, rozmawiać z nimi. Tak samo ważne, by krajowi posłowie pamiętali o tym projekcie przy planowaniu inwestycji w najbliższych latach - przekonywała europosłanka Róża Thun zwracając się do zgromadzonych na sali posłów i posłanek.

Gdyby korzystny dla Małopolski, proponowany przez Komisję Europejską, projekt udało się zrealizować oznaczałoby to dla regionu znaczne ułatwienia.

Pociągi z Krakowa obecnie jeżdżące do Nowego Sącza przez Tarnów mogłyby nie zbaczać tak bardzo na wschód i jechać bezpośrednio na południe. Pokonywany dystans zmniejszyłby się dwukrotnie (ze 167 km do 92 km), a czas podróży niemal trzykrotnie. Po nowych torach pociągi mogłyby jeździć z prędkością nawet 200 km/h.

Również dzięki tej inwestycji powstałaby możliwość na skrócenie czasu podróży z Krakowa do Zakopanego. Modernizacja obecnej linii Nowy Sącz - Chabówka stworzyłaby połączenie między nowym korytarzem a końcowym fragmentem obecnej linii Kraków - Zakopane. Dla podróżnych oznaczałoby to skrócenie czasu podróży spod Wawelu na Krupówki z 3h 41 minut do zaledwie 1h 25 minut.

Według założeń unijny projekt nowego instrumentu finansowego Łącząc Europę, w ramach którego finansowana będzie sieć TEN-T zakłada, że w latach 2014-2020 na budowę infrastruktury przeznaczone zostanie 50 mld euro.

Z tego 31,7 mld euro ma być przeznaczone na infrastrukturę transportową. Małopolska ma szansę mieć udział w puli tych pieniędzy.Rzecz jasna pod warunkiem, że Parlament Europejski utrzyma taki kształt projektowanej sieci.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.