PARTNER PORTALU
  • BGK

Trzykrotnie więcej pieniędzy dla spółek wodnych

  • RAF    15 grudnia 2009 - 12:48

9 mln złotych - taką kwotę w przyszłorocznym budżecie województwa kujawsko-pomorskiego przeznaczono na dotacje dla spółek wodnych. To trzykrotność dofinansowania, jakie marszałek przeznaczył na ten cel przez ostatnie trzy lata.
Rok 2010 upłynie w kujawsko-pomorskiem pod znakiem rekordowych nakładów na utrzymanie wód i urządzeń melioracji.  W przyszłorocznym budżecie województwa kujawsko-pomorskiego na działalność spółek wodnych łącznie przeznaczono rekordową sumę 9 milionów złotych. W regionie działają 323 spółki wodne, które są odpowiedzialne za ponad 60 tysięcy kilometrów sieci melioracyjnej.

 Ta ogromna pajęczyna wymaga ciągłej opieki, co wiąże się z bardzo wysokimi kosztami. Wychodząc naprzeciw realnym potrzebom samorząd województwa postanowił potroić dotychczasową pulę środków na ten cel, dzięki czemu pieniądze te zasilą budżety spółek i w sposób bezpośredni przyczynią się do poprawy warunków pracy rolników - informuje Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego.

Mapa dotychczas zrealizowanych przedsięwzięć tutaj http://www.kujawsko-pomorskie.pl/files/prezentacja/projekty_spolki_wod_fullscreen.html

Spółki wodne są jednymi z najstarszych organizacji rolniczych w Polsce. Pierwsze powstały blisko 170 lat temu. Tworzą je zrzeszeni rolnicy, ale także instytucje, które dbają o stan techniczny sieci melioracyjnej, w tym rowów i rurociągów, zapobiegając w ten sposób zagrożeniom powodziowym i utrzymując zdolność produkcyjną pól.

Pierwsze prace melioracyjne w naszym województwie przeprowadzili holenderscy osadnicy - mennonici, którzy uciekając przed kontrreformacją, osiedlali się między innymi w Dolinie Dolnej Wisły. Mennonici osuszali zalewowe tereny w rejonie dolnej Wisły, budowali wały i kanały, których sieć istnieje do dziś - opowiada Beata Krzemińska.

Kujawsko-pomorskie leży w dorzeczu Wisły i Odry, a sieć wodna jest tu bardzo gęsta. Mamy tu aż czternaście obszarów szczególnie zagrożonych powodziami. Są to: niziny Ciechocińska, Nieszawska, Toruńska, Łęgnowo-Otorowo, Grabowo-Świecie, Nizina Chełmińska (wiejska, miejska i podmiejska), Nizina Sartowice-Nowe, Pokrzywno-Łęg Osiek, doliny Wału Przeciwpowodziowego Parski-Zakurzewo, Rzeki Osy, Żuław Kwidzyńskich oraz Rzeki Drwęcy. Tereny te wymagają stałej i ścisłej kontroli melioracyjnej.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.