PARTNER PORTALU
  • BGK

Tunel pod Wisłą wydrążony. Tak to wyglądało...

  • AT    1 lutego 2012 - 15:37

Przedsiębiorstwo Robót Górniczych Metro, zależne od Hydrobudowy Polska, zakończyło pod koniec 2011 r. drążenie tunelu pod Wisłą w Warszawie. Zobaczcie jak to wyglądało...
Jego długość wynosi 1,3 km, a średnica wewnętrzna 4,5 metra. Tunel jest kluczowym elementem powstającego systemu przesyłu ścieków z lewobrzeżnych dzielnic Warszawy (zabierz głos/oceń prezydenta) do oczyszczalni ścieków Czajka, zlokalizowanej po prawej stronie rzeki.

Przy drążeniu po raz pierwszy w Polsce została wykorzystana technologia TBM (Tunnel Boring Machine). Pozwala ona drążyć tunel w różnych warunkach hydrogeologicznych i jednocześnie wznosić jego obudowę (z zastosowaniem tzw. tubingów, czyli żelbetowych pierścieni), a przy tym ingerencja w środowisko naturalne jest ograniczona do minimum.

Maksymalna prędkość drążenia wyniosła niemal 29 metrów na dobę. Dla porównania, średnia prędkość wiercenia I linii warszawskiego metra, wykonywanej przez PRG Metro pod koniec ubiegłego i na początku tego wieku) wynosiła zaledwie 2 metry na dobę.

W tunelu pod Wisłą poprowadzone zostaną dwie nitki rurociągów o średnicy 1,6 metra każda. Znajdzie się w nim również torowisko dla kolejki serwisowej, systemy wentylacji, telewizji dozorowanej i inne instalacje.

Wartość kontraktu realizowanego przez konsorcjum Hydrobudowy Polska, PRG Metro, Hydrobudowy 9 oraz Infry wynosi 163 mln zł netto.

Prace, realizowane na zlecenie warszawskiego MPWiK, potrwają do końca września 2012 r. Kontrakt obejmuje ponadto wykonanie obiektów Zakładu Farysa oraz Zakładu Świderska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Muszkieter, 2012-02-01 23:09:20

    oj wyglądało to dość odważnie
  • Śmiechożal, 2012-02-01 23:03:31

    Tunel wdrązony.Teraz trzeba to dalej pchać! O mało co przybliżylibyśmy się...do ucieleśnienia finału budowy!