PARTNER PORTALU
 • BGK

Tusk: najtrudniejszy moment rewolucji śmieciowej za nami

 • PAP    1 lipca 2013 - 06:47
Tusk: najtrudniejszy moment rewolucji śmieciowej za nami

Niemal 100 proc. gmin rozstrzygnęło przetargi na odbiór śmieci – poinformował premier Donald Tusk.
Od poniedziałku gminy przejmą obowiązek gospodarowania odpadami komunalnymi.

„Poziom przygotowania gmin, chodzi tu głównie o ilość rozstrzygniętych przetargów - i muszę powiedzieć, że jak ten proces wyglądał niepokojąco jeszcze w maju, to dziś można powiedzieć, że praktycznie 100 proc. gmin wywiązało się z tego obowiązku, jakie nakładała na nie ustawa" - mówił w niedzielę premier.

Czytaj też: Ruszyła śmieciowa rewolucja      

„Nieduży margines pozostał. Wydaje się, że ten najtrudniejszy moment jest za nami" - ocenił.

Jak mówił premier, jest stale informowany o postępach samorządów w przygotowywaniu do tzw. rewolucji śmieciowej; jest też w tej sprawie w stałym kontakcie z ministrem administracji i cyfryzacji Michałem Bonim.

„Oczywiście jest problem, o którym (wcześniej) mówiłem, naszej akceptacji dla faktu, że trzeba będzie włożyć trochę wysiłku i trochę więcej pieniędzy na utylizację śmieci. To jest ta gorsza strona ustawy.

Zdaję sobie z tego sprawę, że tam, gdzie ta usługa podrożeje, ludzie będą poirytowani, ale musimy sobie uczciwie powiedzieć, że śmieci wywożono w różne miejsca, ale de facto nie utylizowano ich" - powiedział szef rządu.

Przypomniał, że przykładowo w Niemczech stopień utylizacji śmieci sięga blisko 90 proc.

„U nas jest to 10 proc. Przepraszam za uciążliwości, ale innego wyjścia nie było, żeby Polskę uratować od scenariusza Neapolskiego" - zaznaczył Tusk.

Od poniedziałku gminy przejmą obowiązek gospodarki odpadami komunalnymi na swoim terenie. Zgodnie z tzw. ustawą śmieciową zajmą się transportem, odzyskiwaniem i unieszkodliwianiem śmieci.

Według danych resortu administracji i cyfryzacji 99 proc. gmin, czyli 2459 z 2479 gmin w Polsce zorganizowało przetargi na odbiór śmieci. W 1972 gminach podpisano stosowne umowy z firmami na odbiór; kolejnych 317 samorządów umowy takie ma przygotować.

W 170 gminach trwają jeszcze przetargi, a w 20 nie zorganizowano takich postępowań. Resort środowiska chce, by nowa ustawa zmieniła nasze przyzwyczajenia dotyczące wyrzucania śmieci.

Odpady mają zniknąć m.in. z dzikich wysypisk, lasów czy przydrożnych rowów. Mniej śmieci ma też trafiać na wysypiska, a ponowne wykorzystanie plastiku, szkła, metali, papieru ma wzrosnąć.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (7)

 • JodekMordka, 2013-07-01 23:58:25

  A oni mają i tak nas w d.....Nikt nas nie słucha. Rewolucja w 1917 wiadomo czym się skończyła. Ogólnym bałaganem lekko powiedziane na kilkadziesiąt lat.
 • warszawiak -słoik , 2013-07-01 13:48:51

  Największy BUBEL PRAWNY -- PLATFORMY OBYWATELSKIEJ/podobno obywatelskiej / !!!!!!! Pan Prezydent --już dawno ta Ustawe powinien ZAWETOWAĆ !!!!! TO JEST BEZCZELNE ZDZIERANIE KASY OD MIESZKAŃCÓW !!!! KOLEJNY PODATEK !!!!!!!!!!!! I OGÓLNOPOLSKI BAŁAGAN-BYRDEL !! Pan...i Gronkiewicz -- GDZIE JEST ROZBUDOWA SPALARNI ŚMIECI ?????? OD SWOJEGO WYBORU ---------- NIC W TYM ZAKRESIE --- ZERO OBIETNIC WYBORCZYCH !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! TA USTAWA DO UWALENIA SPOŁECZNEGO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!  rozwiń
 • janko z ..., 2013-07-01 11:55:48

  rewolucja dotyczy także ścieków - jakos cicho o tym, a problem nie mniejszy...