Tworzenie odrębnych klas dla Romów grozi ich marginalizacją

Brakuje koncepcji, jak poprawić poziom nauczania dzieci romskich w szkołach - podkreśla biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Nauka dzieci romskich w odrębnych klasach nie jest dobrym rozwiązaniem - stwierdził RPO po wizycie w dziewięciu gminach.

Informację na temat skarg i wniosków, dotyczących mniejszości narodowych i etnicznych przedstawił w środę na posiedzeniu sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych dyrektor zespołu administracji publicznej, zdrowia i ochrony praw cudzoziemców w biurze RPO Tomasz Gellert.

Zdaniem rzecznika na szczególną uwagę zasługuje kwestia edukacji dzieci romskich i romskiej młodzieży.

Rzecznik prowadził wizytacje w dziewięciu gminach, w których jest duży odsetek ludności romskiej. Odwiedził: Łącko, Bukowinę Tatrzańską, Czarny Dunajec, Bochnię, Dębicę, Stalową Wolę, Ełk, Suwałki i Zabrze. Na terenie dwóch z tych gmin istniały klasy romskie. "W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich organizacja nauczania w tego typu klasach i oddziałach jest rozwiązaniem dalece niewłaściwym i w żaden sposób nie służy wyrównaniu poziomu edukacji" - napisał RPO. "Grozi to pogłębianiem marginalizacji uczniów romskich i naraża ich na stygmatyzację i dyskryminację".

RPO zauważył, że nie wszystkie dzieci romskie w wieku szkolnym chodzą do szkoły. Zwraca uwagę, że jedną z najpoważniejszych trudności, z jakimi stykają się dzieci romskie jest słaba znajomość języka polskiego, dlatego zaapelował o objęcie dzieci romskich kształceniem przedszkolnym i pozaszkolnym.

W 2009 roku do Rzecznika wpłynęło około 30 skarg od przedstawicieli mniejszości narodowych. Dotyczyły m.in. niewystarczającej pomocy materialnej dla ludności romskiej z Miszkowic (np. na zakup opału), budowy świetlicy w gminie Limanowa. Były też skargi dotyczące ochrony cmentarzy żydowskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

najpierw to by nalezało sie zapytać romów czy chca być czystymi polakami czy mieć podwójne obywatelstwo romsko - polskie

sasza, 2010-06-11 16:22:43 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE