PARTNER PORTALU
  • BGK

Tychy i sąsiednie gminy: Darmowe autobusy dla dzieci z ubogich rodzin

  • aw/PAP    8 czerwca 2017 - 10:15
Tychy i sąsiednie gminy: Darmowe autobusy dla dzieci z ubogich rodzin
Darmowe przejazdy będą obowiązywały tylko w gminie, w której się mieszka (fot.tychy.pl)

Dzieci, którym przysługuje prawo do zasiłku rodzinnego, będą też uprawnione do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską – takie zarządzenie podpisał prezydent Tychów.
• Od września tego roku dzieci i młodzież z rodzin o niskich dochodach będą mogły za darmo korzystać z komunikacji miejskiej w Tychach i 16 pobliskich gminach.

• Samorządowcy szacują, że w samych Tychach z tej możliwości skorzysta ok. 2,5 tys. dzieci.

• Podstawą do korzystania z bezpłatnych przejazdów jest zaświadczenie wydane przez MOPS, potwierdzające uprawnienia dziecka do zasiłku rodzinnego.

 

Prezydent miasta Andrzej Dziuba podpisał zarządzenie umożliwiające bezpłatne podróże dzieciom mieszkającym na obszarze 17 gmin należących do tyskiego porozumienia dotyczącego wspólnej komunikacji miejskiej. Z darmowych przejazdów będą mogły skorzystać dzieci uprawnione do otrzymywania zasiłku rodzinnego na podstawie decyzji wydanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

W skład międzygminnego porozumienia o organizacji transportu publicznego, oprócz Tychów, wchodzą: Bojszowy, Ornontowice, Mikołów, Orzesze, Łaziska Górne, Wyry, Lędziny, Kobiór, Imielin, Bieruń, Chełm Śląski, Pszczyna, Miedźna, Mysłowice oraz miasto i gmina Oświęcim.

Zgodnie z zarządzeniem, od 1 września br. z bezpłatnych przejazdów komunikacją zbiorową MZK Tychy mogą korzystać dzieci i młodzież ucząca się do ukończenia 21. roku życia (w przypadku osób o ustalonym stopniu niepełnosprawności do 24. roku życia), uprawnieni do otrzymywania zasiłku rodzinnego.

Zasiłek przysługuje rodzinom wychowującym dzieci, w których dochód na osobę nie przekracza kwoty 674 zł miesięcznie. Dochód obliczany jest na podstawie PIT za rok poprzedzający złożenie wniosku o zasiłek rodzinny.

Podstawą do korzystania z bezpłatnych przejazdów jest zaświadczenie wydane przez MOPS, potwierdzające uprawnienia dziecka do zasiłku rodzinnego. Aby uzyskać takie zaświadczenie, należy złożyć stosowny wniosek; na dokument trzeba czekać maksymalnie trzy dni. Zaświadczenia są wydawane imiennie na każde uprawnione do bezpłatnych przejazdów dziecko.

Darmowe przejazdy będą obowiązywały tylko w gminie, w której się mieszka. Jeśli więc dziecko mieszka np. w Lędzinach, a uczy się w Tychach, konieczne będzie dokupienie biletu za 13,50 zł, aby bez przeszkód korzystać z komunikacji w każdej z 17 gmin. Bilety będą ważne w całym okresie posiadania uprawnień do zasiłku rodzinnego - także w weekendy, ferie i w czasie wakacje. 

Przypomnijmy darmowe przejazdy komunikacją, ale dla wszystkich uczniów wprowadziła Warszawa. W stolicy od 1 września 2017 r. bezpłatne przejazdy przysługiwać będą uczniom warszawskich szkół podstawowych i gimnazjów, publicznych i niepublicznych oraz uczniom mieszkającym w Warszawie i uczącym się w szkołach poza stolicą. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.