PARTNER PORTALU
  • BGK

Tychy zmodernizują oświetlenie i zaoszczędzą

  • PAP    26 czerwca 2014 - 15:56
Tychy zmodernizują oświetlenie i zaoszczędzą

Prawie 10 milionów złotych będzie kosztowała modernizacja systemu oświetlenia ulicznego w Tychach. Po jej zakończeniu roczne zużycie energii zmniejszy się o 62 proc. - poinformowała w czwartek rzecznik Urzędu Miasta Ewa Grudniok.
Przedsięwzięcie będzie realizowane w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚGW) pod nazwą Sowa, skierowanego do gmin i polegającego na dofinansowaniu energooszczędnego oświetlenia ulicznego czy systemów sterowania nim.

Jak poinformowała Grudniok, podpisano już umowę o dofinansowanie w formie pożyczki i dotacji z NFOŚGW. W przyszłym tygodniu zostanie ogłoszony przetarg. Realizację zadania podzielono na dwa etapy - w pierwszym wymienionych zostanie 271 opraw świetlnych na słupach trolejbusowych w mieście. W drugim etapie, którego realizację zaplanowano na 2015 rok, wymienionych zostanie 850 słupów na 35 tyskich ulicach i 879 opraw świetlnych.

Czytaj też: Tychy mają pieniądze na inwestycje

"Obecnie korzystamy z oświetlenia sodowego, w czasie modernizacji zostanie zamontowane bardziej ekologiczne oświetlenie ledowe z systemem redukcji mocy. Poprawi to w znacznym stopniu efektywność energetyczną i ok. 62 proc. zmniejszy roczne zużycie energii na oświetlenie uliczne" - podkreślił prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Całkowity koszt realizacji tego projektu to ponad 9,7 mln zł. Dotacja wynosi 4,3 mln zł, pożyczka 5,3 mln zł, środki własne - blisko 30 tys. zł. Zgodnie z harmonogramem, dotacja powinna zostać wypłacona w 2014 i 2015 r., a pożyczka w 2015 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.