PARTNER PORTALU
  • BGK

Tylko jedna metropolia

  • „Polska Dziennik Bałtycki”    17 grudnia 2009 - 05:52

Plany Trójmiasta, aby stać się metropolią, na razie spaliły na panewce. Tylko stolica może nią być.
Krajowa strategia rozwoju regionalnego na lata 2010-2020, przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, zakłada, że na miano metropolii zasłużyła tylko Warszawa. Rząd przyjmie ją za kilka tygodni.

Według resortu największy wpływ na rozwój kraju ma Warszawa i tylko ona będzie traktowana jak metropolia. Stopuje to nieco zabiegi Trójmiasta, aby uzyskać takie miano. We wcześniejszych wersjach strategii metropolii miało być kilka.

Według Biura Prasowego Ministerstwa Rozwoju Regionalnego zapis nie wpływa na dostęp miast do funduszy unijnych ani nie stanowi podstawy do określania form i wielkości finansowania.

Spokój zachowuje marszałek województwa pomorskiego Jan Kozłowski, zwolennik powstania trójmiejskiej metropolii. „Za zapisem w strategii nie idą dodatkowe czy większe pieniądze z Unii. Z jakich funduszy skorzystamy, zależy w głównej mierze od tego, czy potrafili współpracować na oddolnym szczeblu” – powiedział „Polsce Dziennikowi Bałtyckiemu”.

Metropolie, czyli związki miast, ze wspólnym częściowo budżetem na inwestycje – mają większe możliwości ubiegania się o fundusze z unijnych programów, zwłaszcza na inwestycje w infrastrukturę. Dlatego według marszałka ważną sprawą jest wpisanie trójmiejskiej aglomeracji do ustawy metropolitalnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.