PARTNER PORTALU
  • BGK

Tysiące nowych mieszkań w Poznaniu

  • JS    15 stycznia 2018 - 22:27
Tysiące nowych mieszkań w Poznaniu
W ubiegłym roku w Poznaniu ruszyła budowa 6,6 tys. nowych mieszkań (fot. poznan.pl)

W 2017 roku rozpoczęto w Poznaniu budowę ponad stu budynków wielorodzinnych, w których znajdzie się ponad 6,6 tysięcy mieszkań - aż dwa razy tyle, co rok wcześniej.
Więcej będzie też budynków jednorodzinnych. W 2017 roku ruszyła budowa 469 takich obiektów - to prawie 30-procentowy wzrost w stosunku do 2016 roku. Tak wielu domów wielorodzinnych i jednorodzinnych w ciągu jednego roku nie wznoszono w Poznaniu przez ostatnie 10 lat.

Część z nich jest już skończona. Inspektorat nadzoru budowlanego w Poznaniu wydał w 2017 r. pozwolenia na użytkowanie 52 obiektów, w których znajduje się 3655 mieszkań (to prawie o 1400 lokali więcej niż w 2016 roku). Zgodę wydano też na użytkowanie 347 domów jednorodzinnych.

Ale budownictwo to nie tylko mieszkaniówka. W 2017 roku inspektorat odebrał aż 1065 obiektów budowlanych. Dominowały obiekty infrastrukturalne (sieci uzbrojenia terenu: wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne i telekomunikacyjne oraz budowle drogowe), których powstało ponad 200. Do tego: 19 budynków usługowych, 15 handlowych i 11 biurowych oraz 15 budynków przemysłowych i magazynów. Powstało też 28 budynków gospodarczych i garaży.

- Skala inwestycji budowlanych realizowanych w 2017 roku, przede wszystkim w zakresie budownictwa mieszkaniowego, jest imponująca - przyznaje Paweł Łukaszewski, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego dla miasta Poznania. - Porównując wyniki ubiegłoroczne z wynikami budownictwa mieszkaniowego w konkretnych latach całej minionej dekady widzimy, że są one dwukrotnie, a czasami nawet czterokrotnie lepsze. Jeszcze większym optymizmem napawa fakt, że tak wiele inwestycji rozpoczętych w ubiegłym roku jest ciągle w toku, co może oznaczać, że również w 2018 rok będzie obfitował w obiekty oddane do użytkowania.

Do największych inwestycji zrealizowanych w ubiegłym roku zaliczyć można też budynek biurowy przy ulicy Młyńskiej 16 wykonany przez spółkę Wechta (prawie 3 tysiące metrów kwadratowych powierzchni użytkowej) oraz budynek biurowo-usługowy przy ul. Wilczak 17 wykonany przez Spółdzielnię Mieszkaniową Winogrady (prawie 2,7 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni użytkowej). Ważne były też: przedszkole przy ul. Hłaski  (2151 m. kw. powierzchni użytkowej) i nowa szkoła na Szczepankowie (1512 m.kw.).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.