PARTNER PORTALU
  • BGK

Tyszkiewicz: Lubuskie może być miedziowym Eldorado

  • Bartosz Dyląg    8 lutego 2015 - 13:08
Tyszkiewicz: Lubuskie może być miedziowym Eldorado
W Lubuskiem powstanie kopalnia miedzi? Fot. KGHM

Planowane inwestycje w budowę kopalni to około 13 mld zł; zatrudnienie bezpośrednio w kopalni około 2500 osób, a łącznie z efektem pośrednim i indukowanym około 8500 tysiąca osób – wylicza korzyści z utworzenia kopalni miedzi w Lubuskiem Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli.
Koncesję na poszukiwania rud miedzi w rejonie Bytomia Odrzańskiego otrzymała na początku br. kanadyjska spółka Miedzi Copper. Jednak po odwołaniu KGHM-u resort środowiska nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy. Tę decyzję z kolei zaskarżyli do sądu administracyjnego Kanadyjczycy, co wstrzymało procedurę.

Zdaniem Wadima Tyszkiewicza najgorszy scenariusz to taki, że Kanadyjczycy zabiorą swoje „zabawki”, warte setki milionów, i pójdą się „bawić” do innej, bardziej przyjaznej piaskownicy.

- A mówimy tu o: zainwestowanych przez Kanadyjczyków już do tej pory około 100 mln zł; deklaracji zainwestowania w poszukiwania łącznie około 500 mln zł; planowane inwestycje w budowę kopalni to około 4 mld dol., czyli około 13 mld zł; zatrudnienie bezpośrednio w kopalni około 2 500 osób, a łącznie z efektem pośrednim i indukowanym około 8500 tysiąca osób! Wydaje mi się, że jeśli nie wykorzystamy tej szansy, to nasze dzieci i wnuki nam tego nie wybaczą – argumentuje prezydent Nowej Soli.

Tyszkiewicz przytacza, że KGHM kupił wraz z Japończykami kanadyjską spółkę Quadra za około 9,1 mld zł, wybudował kopalnię miedzi w Chile, gdzie ma zamiar eksploatować około 8,2 mln ton miedzi, wydobywając około 0,22 mln ton miedzi rocznie.

- KGHM w tym celu zarejestrował 4 spółki zależne- 3 w Luksemburgu i 1 w Kanadzie. Czy nie o podatki tutach chodzi? – pyta Wadim Tyszkiewicz.

Tyszkiewicz dodaje, że w kopalni Sierra Gorda, w szczycie pracowało około 10 tysięcy pracowników. KGHM skutecznie wsparł Chilijską gospodarkę i tamtejszy rynek pracy. W powiecie nowosolskim około 21-proc. bezrobocie.

- Ciekawe jest też to, że z naszych podatków pakowane są miliardy złotych w nierentowne kopalnie węgla brunatnego, kiedy u nas, bez zainwestowania 1 zł publicznych pieniędzy, możemy zarabiać miliardy – zastanawia się samorządowiec.

Mieszkańcy Lubuskiego sprzeciwiają się otwarciu kopalni węgla brunatnego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • ..., 2015-02-08 15:06:25

    "Ciekawe jest też to, że z naszych podatków pakowane są miliardy złotych w nierentowne kopalnie węgla brunatnego, kiedy u nas, bez zainwestowania 1 zł publicznych pieniędzy, możemy zarabiać miliardy" - czyżby Vadim przeszedł na pozycje teorii spiskowych?