PARTNER PORTALU
  • BGK

U premiera o energetyce jądrowej

  • PAP    8 marca 2013 - 13:23
U premiera o energetyce jądrowej

Premier Donald Tusk poinformował, że we wtorek po posiedzeniu rządu będzie rozmawiał o energetyce jądrowej z wicepremierem, ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim, ministrem skarbu Mikołajem Budzanowskim i prezesem Polskiej Grupy Energetycznej.
„Perspektywa naszego programu nie odsuwa się w czasie, bo decyzja lokalizacyjna będzie jedną z ostatnich. Dobrze wiemy, że nasze przygotowania muszą dotyczyć nie tylko wyboru technologii i wyboru miejsca. Najważniejsze jest zbudowanie tej mało efektownej tzw. miękkiej infrastruktury" - powiedział w piątek Tusk dziennikarzom.

Czytaj też: Większość Polaków za elektrownią jądrową

Jak podkreślił, program energetyki jądrowej, został opisany przez rząd dość szczegółowo. Czy terminy będą ulegały przesunięciu - zobaczymy, bo warto pamiętać, że my jako rząd budujemy ramy dla takiego programu, ale to nie rząd będzie budował, tylko inwestor - zaznaczył.

Jak dodał, chodzi o bardzo poważne pieniądze."Musimy zaangażować pieniądze spółek skarbu państwa, być może także innych podmiotów, dlatego my będziemy pomagali, będziemy sprawę pchali do przodu, ale tutaj decydentów będzie więcej, niż tylko rząd" - podkreślił premier.

Plany rządu zakładają wybudowanie przez PGE dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy ok. 6000 MW. Prezes PGE Energia Jądrowa i PGE EJ1 Aleksander Grad informował, że w optymistycznej wersji pierwszy blok jądrowy może zostać uruchomiony w 2023 r., natomiast projekt bazowy zakłada jego start w 2024 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.