Uczniowie i przedszkolaki będą jeździć po Krakowie za darmo

• Od 1 września uczniowie krakowskich szkół podstawowych i młodsze dzieci będą mogli korzystać z darmowej komunikacji miejskiej.
• Decyzje w tej sprawie podjęła Rada Miasta Krakowa.
Uczniowie i przedszkolaki będą jeździć po Krakowie za darmo
fot.krakow.pl

Na mocy uchwał przez cały rok szkolny bezpłatnie z przejazdów komunikacją miejską w Krakowie (KMK) będą mogły skorzystać: wszystkie dzieci od urodzenia do czasu rozpoczęcia obowiązku szkolnego oraz uczniowie krakowskich szkół podstawowych.

Małe dzieci będą jeździć na podstawie oświadczenia rodzica lub opiekuna podróżującego z dzieckiem. Uczniowie - na podstawie ważnej legitymacji szkolnej ucznia szkoły podstawowej zlokalizowanej na terenie Gminy Miejskiej Kraków.

Uprawnione dzieci będą mogły bezpłatnie podróżować wszystkimi tramwajami i autobusami komunikacji miejskiej w Krakowie na liniach miejskich i aglomeracyjnych w strefie biletowej I (Kraków) i II (Aglomeracja).

"Jest to pokaźna liczba dzieci, ponieważ w samych krakowskich podstawówkach uczy się ponad 40 tys. uczniów. Do tego musimy doliczyć jeszcze pewnie drugie tyle dzieci uczęszczających do przedszkoli i młodszych" - podkreśla Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie w informacji zamieszczonej na stronie ZIKiT.

"Szacujemy, że typowa rodzina, gdzie dwójka dzieci chodzi do szkoły podstawowej, będzie mogła zaoszczędzić rocznie do 1 tys. zł. Ale to, co szczególnie ważne, to że te dzieci od najmłodszych lat będą uczyły się, że można po Krakowie poruszać się komunikacją miejską i że jest to wygodne. A na tym wszyscy w przyszłości zyskamy" - podkreślił Pyclik.

Uczniowie pozostałych szkół, zlokalizowanych poza granicami Gminy Miejskiej Kraków, będą mieć nadal uprawnienia do przejazdów na podstawie biletów ulgowych. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE