PARTNER PORTALU
  • BGK

UE dofinansuje gazoport w Świnoujściu

  • WNP.pl (Dariusz Malinowski)    12 lipca 2013 - 14:58
UE dofinansuje gazoport w Świnoujściu

Komisja Europejska potwierdziła przyznanie wsparcia w wysokości około 925,59 mln zł z Programu Infrastruktura i Środowisko dla gazoportu. Decyzja dotyczy projektu pn. „Budowa Terminalu Regazyfikacyjnego Skroplonego Gazu Ziemnego w Świnoujściu - Instalacja rozładunkowa i regazyfikacyjna".
- To bardzo dobra wiadomość dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Terminal pozwoli na zaspokojenie zwiększonego zapotrzebowania na gaz ziemny - powiedział wiceminister rozwoju regionalnego Adam Zdziebło.
fot. Polskie LNG

- W sumie wydano już dziesięć decyzji potwierdzających unijne dofinansowanie dla dużych projektów sektorze energetyki. Trzy z nich dotyczą gazociągów przesyłowych, dwie połączenia elektroenergetycznego, jedna farmy wiatrowej, trzy podziemnych magazynów gazu oraz jedna gazoportu. Unijne wsparcie dla tych inwestycji wynosi niemal 2,7 mld zł. W Komisji Europejskiej trwa ocena kolejnych pięciu projektów - poinformował wiceminister.

Projekt terminalu jest jedną z trzech inwestycji o najwyższej wartości dofinansowania w ramach sektora energetyki Programu Infrastruktura i Środowisko. Koszt budowy terminala LNG to blisko 3,5 mld zł. Na realizację części projektu Polskie LNG uzyskało już pieniądze z Komisji Europejskiej w ramach tzw. Recovery Plan.

Inwestycja jest już w trakcie realizacji. W efekcie powstanie na polskim wybrzeżu terminal regazyfikacyjny skroplonego gazu ziemnego (LNG) o nominalnej mocy regazyfikacyjnej (mocy wysyłkowej) 570 000 Nm3/h.

Zadaniem spółki Polskie LNG jest budowa i eksploatacja terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu, który stanowi podstawę gazoportu. Powstanie terminalu LNG pozwoli na odbieranie gazu ziemnego - drogą morską - praktycznie z dowolnego kierunku na świecie, przez co przyczyni się do zwiększenia energetycznego bezpieczeństwa kraju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: