PARTNER PORTALU
  • BGK

Ugoda w sprawie terenu po cmentarzu żydowskim

  • 24swarzedz.pl    19 marca 2012 - 08:34

W pierwszej połowie marca w Warszawie przed Komisją Regulacyjną do spraw Gmin Wyznaniowych Żydowskich została zawarta ugoda pomiędzy Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP a Gminą Swarzędz.
Ugoda dotyczyła gruntów po cmentarzu żydowskim znajdującym się przy zbiegu ulic Poznańskiej i Jesionowej w Swarzędzu. W wyniku ugody Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP zrzekł się wszelkich roszczeń do gruntów po cmentarzu żydowskim znajdującym się przy zbiegu ulic Poznańskiej i Jesionowej w Swarzędzu. Grunty, na których znajduje się teraz Ośrodek Kultury, pozostaną na zawsze własnością Gminy Swarzędz. Gmina uporządkuje ten teren i w przyszłości urządzi tam park, jak również oznaczy to miejsce tablicami upamiętniającymi jego historię. Poza tablicami gmina ustawi też obelisk o charakterze ekumenicznym, upamiętniający wszystkie swarzędzkie ofiary II wojny światowej.

Ugoda zawarta 7 marca wyczerpuje wszystkie, powstałe od czasów rozpoczęcia II wojny światowej, roszczenia organizacji żydowskich działających w Polsce wobec terenów Gminy Swarzędz. Przypomnijmy, że na mocy wcześniejszego porozumienia budynek Ośrodka Kultury, kupiony przez Gminę Swarzędz od likwidatora Swarzędzkich Fabryk Mebli, został przeznaczony na cele kulturalno-edukacyjne i będzie nosił nazwę „Swarzędzkie Centrum Integracji, Tolerancji i Kultury”.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.