PARTNER PORTALU
  • BGK

Ułatwienia ws. parkowania w Opolu

  • PAP    29 września 2011 - 17:58
Ułatwienia ws. parkowania w Opolu

Bezpłatne parkowanie przez cały weekend, dłuższy o godzinę czas bez opłat w tygodniu, parkomaty wydające resztę, a nawet wyświetlające informacje o mieście - takie nowości w miejskiej strefie płatnego parkowania zapowiada Miejski Zarząd Dróg w Opolu (MZD).
Do tej pory parkowanie za darmo było możliwe w miejskiej strefie tylko w niedziele. Po rozstrzygnięciu przetargu na nowego operatora strefy (oferty zostaną otwarte na początku października), do niedzieli dołączy sobota, a czas obowiązkowego wnoszenia opłat w tygodniu zostanie skrócony o godzinę.

- Oznacza to, że już od piątku od godz. 17. do poniedziałkowego poranka parkowanie w miejskiej strefie będzie bezpłatne - powiedział wicedyrektor MZD Mirosław Pietrucha.

Czytaj też: Wrzuć monetę i ...nie stój za długo

Wydłużenie okresu bezpłatnego parkowania to nie jedyna nowość w opolskiej strefie. W warunkach przetargu zapisano, że 10 ze 130 parkomatów w ścisłym centrum miasta ma być urządzeniami wielofunkcyjnymi wyposażonymi w dotykowy ekran.

- Te multimedialne parkomaty będą prezentować np. miejską ofertę kulturalną i pokazywać usytuowanie najważniejszych miejskich instytucji - wyjaśnił wicedyrektor.

Czytaj też: Opłaca się ignorować parkometry

MZD chciałby też, żeby wszystkie parkomaty w Opolu (zabierz głos/oceń prezydenta) wydawały resztę. Konieczność wrzucania do automatów odliczonych kwot pieniędzy powoduje, że kierowcy często muszą najpierw rozmienić pieniądze, a gdy wrócą do zaparkowanego auta czeka tam już na nich mandat za brak opłaty.

- W warunkach przetargu zapisano, że 80 proc. punktów oferent otrzyma za najniższą cenę, pozostałe 20 to premia za nowoczesne parkomaty wydające resztę. Mamy nadzieję, że to duża zachęta dla uczestników przetargu - zaznaczył Pietrucha

Inną nowością w umowie, jaką MZD chce podpisać ze zwycięzca przetargu jest utworzenie bezpłatnej infolinii dla korzystających ze strefy, oraz zobowiązanie operatora do sprzątania miejsc parkingowych w zimie.

- Do tej pory było to zadanie miasta, teraz chcemy przerzucić koszty z tym związane na operatora. Chcemy, żeby od 1 listopada do 31 marca strefa była sprzątana przez operatora - zapowiedział Pietrucha.

Opolska strefa płatnego parkowania obejmuje centrum miasta. Za godzinę postoju w ścisłym centrum trzeba dziś zapłacić dwa złote (strefa A), nieco dalej od śródmieścia (strefa B) złotówkę. Czas objęty obowiązkiem uiszczania opłat to od poniedziałku do piątku od godz. 8. do 18., a w soboty od 8. do 16. W 2010 roku przychody ze strefy wyniosły prawie 4,5 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Góralka, 2011-09-29 19:15:56

    ułatwienia są konieczne i to we wszystkich miastach.