PARTNER PORTALU
 • BGK

Ulgi w opłatach za śmieci dla rodzin wielodzietnych

 • PAP    24 maja 2013 - 13:26
Ulgi w opłatach za śmieci dla rodzin wielodzietnych

Rodziny wielodzietne w Tarnowie otrzymają ulgi w opłatach za odbiór śmieci – zdecydowała tamtejsza rada miasta.
Rodziny posiadające troje i więcej dzieci zapłacą tyle samo, co rodzina z dwójką potomstwa. Jak poinformowała w piątek rzeczniczka tarnowskiego magistratu Dorota Kunc-Pławecka, system ulg dla rodzin wielodzietnych będzie polegał na dopłatach z kasy miasta dla trzeciego i każdego następnego dziecka, w wysokości ustalonej stawki za odbiór śmieci.

W Tarnowie wynosi ona 9,9 zł za osobę w gospodarstwach, które selekcjonują odpady. W przypadku, gdy nie są one zbierane w taki sposób, opłata jest wyższa o 50 proc.

Czytaj też: ZMP: Ustawa śmieciowa zawiera kontrowersyjne przepisy i błędy      

Według władz miasta ustawa daje możliwości zastosowania takich dopłat, trudne natomiast byłoby zastosowanie metody specjalnych zniżek, co sugerowała część radnych.

Przyjęta koncepcja dopłat dla rodzin wielodzietnych polega na tym, by za trzecie i kolejne dzieci nie naliczać opłat. W związku z tym uiszczana przez taką rodzinę opłata będzie pomniejszana o kwotę za trzecie i każde następne dziecko, co w konsekwencji będzie skutkowało dla całej rodziny wielodzietnej ponoszeniem takiej samej opłaty miesięcznej, jak rodzina z dwójką dzieci.

„Zakładamy, że rodziny z dziećmi 3+ będą zgłaszać się do nas, a my będziemy te wnioski weryfikować i przyznawać dopłaty" - wyjaśnił dyrektor Tarnowskiego Organizatora Komunalnego Krzysztof Kluza.

Władze Tarnowa szacują, że dopłatami będzie mogło być objętych ponad 1,2 tysiąca osób.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach najpóźniej do 1 lipca 2013 r. w gminach ma powstać nowy system gospodarowania odpadami.

Właścicielem odpadów stanie się gmina i to ona ustali m.in. stawki za wywóz śmieci, które zapłaci każdy z mieszkańców. Gmina będzie też odpowiedzialna za zorganizowanie systemu odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości i za ich późniejsze zagospodarowanie.

W Tarnowie wysokość opłaty za wywóz śmieci ustalana będzie według liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (5)

 • Jerzy M. Anodinowy, 2013-05-26 12:19:56

  Oczywiście że ulgi w opłatach za śmieci są niezgodne z prawem śmieciowym i dlatego będzie to ścigane z całą surowością prawa... A jeśli gminy nie zdąża z całą tą reformą - to wprowadzimy POwszechne zarządy komisaryczne...
 • BALAN, 2013-05-25 14:44:55

  nie ma żadnej ulgi...
 • Dan, 2013-05-24 21:37:46

  Jeśli jest metoda od gospodarstwa domowego to można "zwolnić" kolejne osoby, ale bez względu na wiek. Ulgi na dzieci lub seniorów są niezgodne z ustawą.