PARTNER PORTALU
  • BGK

Ulice utoną w ciemności?

  • Przegląd prasy/PAP/Rzeczpospolita    7 lutego 2012 - 07:31
Ulice utoną w ciemności?

Kolejne samorządy w poszukiwaniu budżetowych oszczędności ograniczają uliczne oświetlenie. Policja ostrzega, że wyłączanie latarni jest niebezpieczne.
Uliczne latarnie krócej świecą w Krakowie. Gminy z powiatu tarnowskiego: Wierzchosławice, Ryglice i Wojnicz wyłączają oświetlenie na kilka godzin w nocy, gdy ruch jest minimalny. Chełm i Łęczna decyzję o wygaszaniu latarni podjęły już w zeszłym roku – wylicza „Rzeczpospolita”.

Jednak policjanci alarmują, że brak oświetlenia sprzyja wzrostowi rozbojów, kradzieży i napadów. A według drogówki ciemności są szczególnie niebezpieczne dla pieszych.

Dlatego też gmina Pleśna zanim zacznie oszczędzać na oświetleniu sprawdzi, gdzie można wyłączyć światła, by zagrożenie było jak najmniejsze. A w Chełmie nie wyłącza się latarni w okolicach szkół, przedszkoli i przejść dla pieszych.

Inne samorządy negocjują z dostawcami energii – Łódź wytargowała 8-proc. rabat na rachunkach; Częstochowa chce zaoszczędzić 2,7 mln zł, bo nowa firma ma dostarczać prąd nie tylko do latarni, sygnalizacji, ale też budynków komunalnych, spółek miejskich i jednostek miasta.

Tarnów z kolei testuje urządzenia ograniczające natężenie światła i lampy ledowe. Po pół roku okaże się, ile pieniędzy można w ten sposób zaoszczędzić i czy warto takie rozwiązania wprowadzić w całym mieście – informuje „Rzeczpospolita”.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • adamer, 2012-02-07 09:34:57

    Za co oni biorą pieniądze?Znowu trzeba im podpowiadać.Miasto to firma i tak nią trzeba zarządzać.Wyjść powinni od śmieci.Te mnożą się codziennie do końca świata.Miasto powinno na nich zarabiać.Śmieci+spalarnia+biogazownia=prąd+ciepło+zielone certyfikaty.Mają prąd dla miasta i ciepło dla parku wodneg...o,hali,mieszkańców i zimno dla lodowiska, itp,itd.  rozwiń