PARTNER PORTALU
  • BGK

Umowa na budowę zakładu unieszkodliwiania odpadów w Olsztynie podpisana

  • PAP    11 lipca 2013 - 16:47
Umowa na budowę zakładu unieszkodliwiania odpadów w Olsztynie podpisana

- W olsztyńskim ratuszu podpisano w czwartek umowę na budowę zakładu unieszkodliwiania odpadów komunalnych dla 37 gmin woj. warmińsko-mazurskiego. Wartą 157 mln inwestycję będzie budować konsorcjum firm Control Process z Krakowa i francuski Vauche.
Na zbudowanie zakładu odpadów komunalnych wykonawcy inwestycji mają dwa lata. W tym czasie muszą wykonać prace projektowe i zrealizować inwestycję, łącznie z budową drogi dojazdowej do działki w olsztyńskiej dzielnicy Track (droga ta ma łączyć zakład z ul. Lubelską na przedmieściach miasta).

Zdaniem prezesa olsztyńskiego Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi Adama Sierzputowskiego prace budowlane powinny ruszyć wiosną przyszłego roku.

Czytaj też: Budowa spalarni w Krakowie jesienią

"Nowatorstwo naszego zakładu ma polegać m.in. na tym, że odpady, które do nas trafią, najpierw będą osuszane. W innych zakładach najpierw trafiają one na sita, gdzie są odsiewane" - powiedział Sierzputowski i dodał, że takie zakłady działają w zachodniej Europie. Większość odpadów ma być zamieniana w nowym zakładzie w paliwo alternatywne.

Obecny przy podpisywaniu umowy prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz powiedział PAP, że wyprodukowane paliwo alternatywne mogłoby trafiać do ciepłowni miejskiej, która kupiła działkę sąsiadującą z miejscem, gdzie będzie zakład unieszkodliwiania odpadów.

W zakładzie unieszkodliwiania odpadów, oprócz linii technologicznej do segregacji, ma się znaleźć m.in. instalacja do kruszenia odpadów budowlanych, magazyn odpadów niebezpiecznych i linia do sortowania odpadów selektywnie zebranych. Pracę w nowym zakładzie ma znaleźć ok. 80 osób.

Podczas podpisywania umowy Grzymowicz przyznał, że uczestniczące w projekcie gminy (w sumie jest ich 37, m.in. podolsztyńskie Dywity, Purda, czy Barczewo, ale też i leżące 50 km od Olsztyna Mrągowo) prowadziły negocjacje związane z tą inwestycją od 2009 roku. "Nie było łatwo dogadać się, ustalić takie warunki, które by spełniały oczekiwania nas wszystkich" - przyznał.

Budowa zakładu unieszkodliwiania odpadów komunalnych w Olsztynie jest częścią większego "projektu odpadowego", który jest współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość całego projektu wynosi 265 mln zł. W ramach tego projektu zrekultywowanych zostanie 8 dotychczasowych składowisk odpadów; powstaną też tzw. stacje przeładunkowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.