Umowa na przewozy regionalne na Podlasiu

Wkrótce samorząd województwa podlaskiego podpisze umowę z Przewozami Regionalnymi na kolejowe przewozy na lata 2013– 2014.
Umowa na przewozy regionalne na Podlasiu

Spółka otrzyma na ten cel rocznie 15,5 mln zł – poinformowano w piątek na konferencji w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku. Przewozy Regionalne wygrały wcześniej przetarg na te usługi. Drugą ofertę składała spółka Arriva RP, należąca do Deutsche Bahn. Sprawą przewozów regionalnych i Programu Zabezpieczenia Usług Kolejowych w latach 2013-2014 będą się w poniedziałek zajmować radni sejmiku województwa podlaskiego.

Marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański mówił w piątek dziennikarzom, że samorząd województwa nie zamierza likwidować przewozów regionalnych, ale chce racjonalnie finansować tę działalność, a ten transport – jak podkreślił – zwłaszcza na krótkich trasach jest nieopłacalny, niewygodny, „drogi, kosztowny, obciążający”.

W spółce Przewozy Regionalne w Białymstoku mają być zwolnione z pracy 62 osoby – poinformowano na konferencji. Marszałek mówił, że nie ma możliwości zwiększenia dotacji samorządu do tych przewozów ani zwiększenia liczby przewozów, bo jest to nieracjonalne. Skarbnik województwa podlaskiego Henryk Gryko powiedział, że groziłoby to złamaniem dyscypliny finansowej, a nikt nie będzie finansował bieżącej działalności przewozów z kredytu.

Dyrektor departamentu infrastruktury i ochrony środowiska w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Katarzyna Zajkowska podkreśliła, że województwo podlaskie jest w czołówce regionów, które do przewozów kolejowych dokładają najwięcej w stosunku do możliwości swojego budżetu. Mówiła, że umowa z Przewozami Regionalnymi ma być podpisana „na dniach”.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE