PARTNER PORTALU
  • BGK

Umowa na spalarnię w Poznaniu podpisana

  • ZWI    8 kwietnia 2013 - 13:29
Umowa na spalarnię w Poznaniu podpisana

Poznań i Sita Zielona Energia podpisały umowę na realizację i eksploatację instalacji termicznego przekształcania odpadów. To największa tego typu inwestycja w Polsce, która zostanie zrealizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.
Jest to największa tego typu inwestycja w Polsce, która zostanie zrealizowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Instalacja rozpocznie pracę w 2016 r. i pozwoli miastu na realizację strategii dotyczącej gospodarki odpadami komunalnymi.

Oferta Sita Zielona Energia została wybrana w wyniku dwuletniej procedury przetargowej. Spółka zaprojektuje, sfinansuje i zbuduje, a następnie przez 25 lat będzie eksploatowała instalację termicznego przekształcania odpadów komunalnych (ITPOK) o wydajności 210 000 ton rocznie.

Zgodnie z umową PPP, Sita Zielona Energia zrealizuje nowoczesną instalację termicznego przekształcania odpadów komunalnych, która powstanie na terenie należącym do Poznania.

Koszt budowy instalacji szacowany jest na ponad 725 milionów złotych i będzie w pełni sfinansowany przez akcjonariuszy spółki SITA Zielona Energia oraz konsorcjum trzech banków - Pekao SA, PKO BP i Banku Gospodarstwa Krajowego.

Ponadto umowa PPP daje miastu możliwość zastąpienia części prywatnego finansowania przez środki z unijnego Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013, Priorytet II Gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi, działanie 2.1. Kompleksowe przedsięwzięcia z zakresu gospodarki odpadami, co w efekcie może zmniejszyć koszt projektu dla miasta i jego mieszkańców.

Spalarnia zostanie oddana do użytku w drugiej połowie 2016r. i pozwoli miastu spełnić wymagania dotyczące ograniczenia ilości odpadów komunalnych trafiających na składowiska, wynikające z polskiego i europejskiego prawa.

- Gospodarka odpadami w Poznaniu to dziś przykład działań, które nastawione są na dbałość o środowisko naturalne. Prawdopodobnie najwyższy poziom odzysku odpadów komunalnych w Polsce, podziwiane programy edukacyjne i inwestycje w środowisko sprawiają, że mamy z czego być dumni - podkreśla prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Spalarnia to kolejny krok. Tak też historia miasta zatacza koło. Bo 80 lat temu w Poznaniu istniała, pierwsza w Polsce i jedna z niewielu w Europie, instalacji spalania śmieci.

- Dziś przełomem, poza technologią, która wkracza do Poznania, są również zasady na których budujemy nową spalarnię. Jesteśmy dumni z partnerów, którzy gwarantują nam, że spalarnia będzie kolejnym projektem, który dobrze i na lata służyć będzie mieszkańcom Poznania i środowisku naturalnemu Polski - dodaje prezydent Grobelny.

- Mamy nadzieję, że poznański projekt będzie przełomowy i formuła partnerstwa publiczno-prywatnego przyjmie się w Polsce przy realizacji ważnych społecznie inwestycji. Korzyści płynące ze współpracy na zasadach PPP są bardzo duże: miasta uzyskują długoterminową gwarancję ceny, która obejmuje nie tylko koszty budowy, jak w tradycyjnych projektach, ale również eksploatacji i utrzymania, więc mogą planować swój budżet w dłuższej perspektywie - mówi Jean-Michel Kaleta, prezes Sita Polska.

- Cieszymy się, że to właśnie SITA i Marguerite będą wspólnie realizowały poznańską ITPOK. Powierzając nam ten przełomowy projekt, Poznań uznał nasze kompetencje w kwestii dostarczenia i eksploatacji instalacji, która będzie spełniać najwyższe normy środowiskowe - dodał.

Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z konsorcjum banków Pekao SA i PKO BP udzieliło finansowania SITA Zielona Energia na budowę instalacji. termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Poznaniu. Wykonawcami spalarni będzie konsorcjum podmiotów z grup Hitachi Zosen Inova oraz Hochtief.

Łączna kwota udzielonego finansowania to prawie 900 mln zł, w tym udział Banku Gospodarstwa Krajowego w finansowaniu projektu wynosi 257 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.