PARTNER PORTALU
  • BGK

Umowa Przewozów Regionalnych z zachodniopomorskim

  • PAP    17 lutego 2010 - 17:17
Umowa Przewozów Regionalnych z zachodniopomorskim

Samorządowa spółka Przewozy Regionalne podpisała umowę z władzami województwa zachodniopomorskiego na finansowanie połączeń kolejowych na terenie województwa - poinformował rzecznik spółki Piotr Olszewski.
To czwarta po Małopolsce, na Opolszczyźnie i Pomorzu umowa Przewozów Regionalnych na ten rok.

Jak poinformował Olszewski, tegoroczny kontrakt z woj. zachodniopomorskim przewiduje zwiększenie dotacji z 47,4 mln zł, jaką spółka otrzymała w 2009 roku, do 68,8 mln zł. Rzecznik podał, że umowy zawierane przez Przewozy Regionalne na świadczenie usług publicznych w zakresie przewozu koleją przewidują pokrycie 100 proc. deficytu, jaki powstaje przez uruchamianie pociągów na trasach lokalnych i regionalnych.

Zgodnie z ustawą o transporcie kolejowym, organizowanie i dotowanie regionalnych kolejowych przewozów osób wykonywanych na podstawie umowy o świadczenie usług publicznych oraz nabywanie kolejowych pojazdów szynowych należy do zadań własnych samorządu województwa.

Przewozy Regionalne przeszły na własność samorządów w grudniu 2008 r. Władze spółki szacują, że jej długi przekraczają 300 mln zł. Firma jest największym przewoźnikiem kolejowym w Polsce. Dziennie uruchamia ok. 3 tys. pociągów i przewozi ok. 340 tys. pasażerów. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.