PARTNER PORTALU
  • BGK

Umowy na odbiór odpadów w Białymstoku podpisane

  • PAP    25 czerwca 2013 - 07:24
Umowy na odbiór odpadów w Białymstoku podpisane

Miasto Białystok zakończyło przetarg na odbiór odpadów komunalnych po 1 lipca. W poniedziałek podpisano umowę z miejscową firmą Astwa, która będzie odbierała śmieci w dwóch, z sześciu sektorów, na które podzielone zostało miasto.
Poinformowała o tym w komunikacie komunalna spółka „Lech", która odpowiada za wdrażanie nowego systemu gospodarki odpadami w Białymstoku. 19 czerwca podobna umowa podpisana została z konsorcjum firm: Czyścioch z Białegostoku i MPK z Ostrołęki, które wspólnie wygrały przetarg w pozostałych czterech sektorach.

„Wygląda na to, że mimo chwilowych obaw, czy w Białymstoku nie będzie podobnie, jak w innych gminach, gdzie przetargi nie zostaną nierozstrzygnięte przed 1 lipca, mieszkańcy nie powinni mieć obaw, czy ich śmieci zostaną odebrane" - powiedział Adam Kamiński, wiceprezes spółki „Lech".

Wcześniej spółka podawała, że łączna wartość umów na odbiór odpadów ze wszystkich sześciu sektorów, to 11,2 mln zł.

Spółka zapewnia, że jeśli mieszkańcy - zgodnie z umowami z firmami - nie dostaną pojemników na odpady lub po 1 lipca te firmy nie będą ich odbierały, będzie interweniowała u podmiotów, z którymi miasto podpisało umowy.

W Białymstoku opłaty za odbiór śmieci będą od 1 lipca zależały od wielkości mieszkania lub domu. Na początku marca przyjęte zostały trzy stawki. Przy zbiórce selektywnej, dla lokalu mieszkalnego do 40 m kw. będzie to 24 zł miesięcznie, od 40,01 do 80 m kw. - 38 zł, a powyżej tej powierzchni - 49 zł.

Jeśli zbiórka nie będzie selektywna, stawki będą o 50 proc. wyższe. Uchwała Rady Miasta przewiduje też m.in. dopłaty dla samotnych starszych osób.

Niedawno prezydent Białegostoku, popierany przez radnych PO, zaproponował jednak obniżenie tych stawek średnio o 10 proc. w związku z tym, że koszty wywozu odpadów - jak wynika z rozstrzygnięcia przetargu - będą niższe, niż zakładano, gdy ustalano stawki dla mieszkańców. Radni zajmą się tą propozycją na sesji w najbliższy wtorek 25 czerwca.

W odpowiedzi na ten pomysł opozycyjni radni PiS złożyli dwa własne projekty zmian w stawkach za odbiór śmieci w mieście. Tymi uchwałami radni zajmą się jednak dopiero po wakacjach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.