PARTNER PORTALU
  • BGK

Umowy Przewozów Regionalnych z marszałkami jeszcze w tym miesiącu

  • PAP    4 lutego 2015 - 15:30
Umowy Przewozów Regionalnych z marszałkami jeszcze w tym miesiącu

Fot. PTWP

Prawdopodobnie do końca lutego zakończy się proces podpisywania porozumień z samorządami województw w sprawie realizacji planu naprawczego spółki.
Na porozumienie dotyczące oddłużenia i restrukturyzacji PR muszą zgodzić się właściciele spółki, czyli samorządy wojewódzkie. Projekt restrukturyzacji PR może być realizowany przy uzyskaniu zgody udziałowców, którzy łącznie mają 2/3 udziałów reprezentowanych na zgromadzeniu udziałowców, czyli 66,6 proc.

"Spodziewamy się, że uzyskamy tę wymagającą zgodę 2/3 głosów" - powiedział w środę (3 lutego)dziennikarzom Kroskowski.

Dotychczas zgodę wyraziło dziewięciu z 16 marszałków, co daje 60,8 proc. Plan restrukturyzacji poparli marszałkowie województw: mazowieckiego, śląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, opolskiego, pomorskiego, wielkopolskiego (deklaracja poparcia, w trakcie finalizacji kwestii formalnych) i woj. lubuskiego

Kroskowski poinformował, że cały czas trwają rozmowy z pozostałymi marszałkami województw. W przyszłym tygodniu władze PR wybierają się m.in. na Podlasie.

"Zakładamy, że do końca lutego zamkniemy etap podpisywania porozumień" - powiedział wiceprezes PR.

Przewozy Regionalne chcą w maju br. zakończyć prace nad planem restrukturyzacji spółki, tak by w lipcu mógł trafić do Komisji Europejskiej wraz z wnioskiem o udzielenie pomocy publicznej. "Dla nas ważne jest to, żeby złożyć wniosek do Komisji Europejskiej najpóźniej w lipcu" - zapowiedział wiceprezes.

Plan zakłada, że skarb państwa zasiliłby kwotą 750 mln zł Agencję Rozwoju Przemysłu, a PR wyemitowałyby udziały, które objęłaby ARP - gotówka wpłynęłaby do spółki. Agencja stałaby się większościowym udziałowcem PR, 600 mln zł przeznaczone zostałoby na oddłużenie spółki, a 150 mln na jej restrukturyzację.

Przewozy Regionalne (PR) to największy pasażerski przewoźnik kolejowy w Polsce. Spółka o kluczowym znaczeniu dla całego rynku przewozów regionalnych. Wymaga jednak natychmiastowej restrukturyzacji. Problemem PR jest ogromne zadłużenie, niedoinwestowanie taborowe i wysokie koszty działalności. Wysokość samego zadłużenia przeterminowanego to ok. 600 mln zł.

W środę (3 lutego) zaprezentowano wyniki z raportu EY na temat analizy rynku regionalnych pasażerskich przewozów kolejowych oraz spółki Przewozy Regionalne.

"Sytuacja Przewozów Regionalnych wymaga podjęcia działań w celu restrukturyzacji ukierunkowanej na uzyskanie trwałej rentowności, istotnej poprawy jakości oferty przewozowej, realizacji inwestycji taborowych i możliwości konkurowania. W okresie ostatnich 5 lat (2009-2013) spółka corocznie odnotowywała stratę netto" - powiedział partner EY Łukasz Zalicki przedstawiający wnioski raportu.

Podkreślił, że spółka, jak również obecni właściciele mają ograniczone możliwości samodzielnego sfinansowania oddłużenia i programu restrukturyzacji, stąd konieczne jest wsparcie w postaci środków publicznych.

"Na tle rynków Europy Zachodniej, polski rynek przewozów regionalno-aglomeracyjnych pozostaje w stagnacji. Kluczowymi czynnikami, które zmniejszają konkurencyjność przewozów kolejowych w Polsce są: przestarzały tabor, niskiej jakości infrastruktura i niska częstotliwość kursowania pociągów. Średni wiek taboru w posiadaniu regionalnych przewoźników kolejowych w Polsce wynosi 27 lat. Dla porównania średni wiek taboru przewozów regionalnych w Wielkiej Brytanii jest o 8 lat młodszy i wynosi 19 lat" - dodał.

Przewozy Regionalne uruchamiają blisko 1,8 tys. pociągów w ciągu doby, z których korzysta ok. 300 tys. pasażerów - głównie dojeżdżających pociągami do pracy czy szkoły.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.