PARTNER PORTALU
 • BGK

Unia Metropolii Polskich: Poprawka Senatu niszczy system gospodarki odpadami

 • pt    22 czerwca 2016 - 15:40
Unia Metropolii Polskich: Poprawka Senatu niszczy system gospodarki odpadami

Zdaniem UMP przyjęta poprawka Senatu RP ogranicza swobodę działania samorządów (fo.fotolia)

• 21 czerwca została przyjęta poprawka Senatu RP o organizacji oddzielnego systemu gospodarowania odpadami dla nieruchomości niezamieszkałych.
• Hanna Gronkiewicz-Waltz w imieniu Unii Metropolii Polskich, przedstawiła stanowisko wobec uchwalanych przepisów.
- Uchwalana zmiana przepisów jest dokonywana bez udziału władz samorządowych, bez przedstawienia merytorycznego uzasadnienia, bez podania kosztów tych zmian i bez odbycia dyskusji w tym zakresie – napisano w stanowisku.

Zdaniem UMP przyjęta poprawka Senatu RP ogranicza swobodę działania samorządów, jest szkodliwa dla mieszkańców oraz wpłynie na wzrost opłaty za odpady w polskich miastach i gminach.

- Unia Metropolii Polskich jest przeciwna przyjmowaniu przepisów, które nie tylko ograniczają swobodę prowadzenia lokalnej polityki, ale przede wszystkim wpływają negatywnie na życie mieszkańców. Przyjęcie ustawy w tym kształcie ochroni interes przedsiębiorców kosztem mieszkańców. Przyjęcie tego rozwiązania spowoduje wzrost kosztów funkcjonowania systemu gospodarki odpadami i przełoży się wprost na podwyżki opłat dla mieszkańców - czytamy w liście.

Stanowisko Unii Metropolii Polskich zostało przekazane na ręce Marszałka Sejmu RP, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Rozwoju, Ministra Środowiska, oraz przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

 Pełna treść stanowiska Unii Metropolii Polskich w Multimediach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

KOMENTARZE (3)

 • Ale o so cho?, 2016-06-24 20:26:48

  Do w.potega@neostrada.pl: "Problem w tym, ze mieszkańcy o tym jeszcze nie wiedzą, albo wstydzą się śmieci, a na pewno nie mają nawyków oddzielania folii od PP" - druzgocąco trafna diagnoza - jestem pod wrażeniem "sprzedawania" surowców a także dopłat do 10% odpadów zmieszanych...... Teraz tylko nominacja do nagrody Nobla dla potegi@neostrada.pl...  rozwiń
 • w.potega@neostrada.pl, 2016-06-23 09:28:08

  Odpady komunalne to własność obywateli. Psim obowiązkiem posłów i radnych jest uruchomienie takiego rynku gospodarowania odpadami, aby mieszkańcy mieli wybór. Jedni mogą płacić kręcącym lody, ale inni mogą w domach segregować i ,,sprzedawać" surowce, a także dopłacać do 10% odpadów zmieszanych.... Problem w tym, ze mieszkańcy o tym jeszcze nie wiedzą, albo wstydzą się śmieci, a na pewno nie mają nawyków oddzielania folii od PP.  rozwiń
 • Mafia triumfuje, 2016-06-22 16:19:27

  Przewodniczący Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej ma doświadczenie samorządowe i wie wraz z całym klubem KUKIZ 15, że stopień nepotyzmu i złego zarządzania przedsiębiorstwami municypalnymi uzasadnia nie tylko oddanie gospodarki odpadami dla tych co chcą kręcić lody na comiesięcznych opł...atach obywatelskich jest lekarstwem - ale także w kolejnych pracach legislacyjnych chcą polepszyć stan zarządzania wodociągami - portalsamorzadowy.pl/rozmowa-tygodnia/ppp-bot-oraz-prywatyzacja-to-rozwiazania-dla-polskich-wodociagow,32834.html  rozwiń