PARTNER PORTALU
  • BGK

Unia Metropolii: ustawa śmieciowa potrzebna jak najszybciej

  • bad    3 października 2014 - 12:18
Unia Metropolii: ustawa śmieciowa potrzebna jak najszybciej

Unia Metropolii Polskich apeluje o jak najszybsze zakończenie prac w zakresie pilnej nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Samorządowcy apelują do Stanisława Żelichowskiego, przewodniczącego Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Piotra Zgorzelskiego, przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.Piszą, że planowana tzw. „mała nowelizacja" ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach jest „długo oczekiwaną zmianą w przepisach regulujących zasady funkcjonowania gminnych systemów gospodarowania odpadami komunalnymi".

Czytaj też: Białystok zapowiada mniejsze opłaty za śmieci

- Wielokrotnie przedstawiane i ponawiane postulaty Unii Metropolii Polskich w zakresie oczekiwanych zmian w przedmiotowej ustawie świadczą o potrzebie pilnego ich wprowadzenia. Nadrzędnym celem planowanej nowelizacji jest bowiem jak najszybsze usprawnienie działań gmin na rzecz obsługi mieszkańców oraz zagospodarowania, zgodnie z wymogami unijnymi, odpadów komunalnych - podkreśla Unia Metropolii Polskich.

Czytaj też: Palenie śmieci daje mizerny efekt energetyczny

Dlatego też Unia Metropolii Polskich, z uwagi na przedłużające się procedowanie w komisjach, apeluje o jak najszybsze zakończenie prac, wyrażając jednocześnie zadowolenie z planowanego w nowelizacji wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustalenia górnych stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • w.potega@neostrada.pl, 2014-10-04 10:23:21

    Dyrektywy unijne przewidują przede wszystkim rozszerzenie recyklingu, podczas gdy polskie lobby śmieciowe skoncentrowało się na przejmowaniu kasy, zaś zarządzający gminami domagają się dostępu do śmieciowej kasy. Nie jakiekolwiek usprawnienie jest mieszkańcom Polski potrzebne, lecz zlikwidowanie spr...zeczności w ustawie. Praktyczne rozstrzygnięcia (nakazy) są sprzeczne z celami dyrektyw unijnych. Powiedzmy to najpierw jasno, zanim zaczniemy manipulować ustawą. Segregujący śmieci w domach nie powinni dopłacać do dostarczanych producentom surowców wtórnych. Nie segregującym w domach trzeba pomóc na ich koszt, segregując odpady komunalne w pobliżu osiedli mieszkaniowych. Trzeba też uruchomić odzyskiwanie odpadów organicznych, także jak najbliżej osiedli mieszkaniowych. Przestańmy wszystkie odpady z sobą łączyć, aby potem wyrzucać pieniądze na rozdzielanie ich, nigdy nie odzyskując tego co było do odzyskania w domach.  rozwiń