PARTNER PORTALU
  • BGK

Unieważniony plan zagospodarowania Krakowa

  • PAP    3 grudnia 2010 - 17:14

Plan zagospodarowania przestrzennego Starego Miasta w Krakowie został w piątek unieważniony w trybie nadzoru przez prawników wojewody. Oznacza to, że dokument nie może wejść w życie.
- Radni, którzy na ostatniej sesji minionej kadencji zajmowali się projektem planu, wprowadzili w nim bardzo istotne zmiany, poszerzające możliwości inwestycyjne. Chodzi m.in. o umożliwienie budowy parkingów podziemnych i zabudowy podwórek. Nie mieliśmy innego wyjścia jak unieważnić tę uchwałę - powiedział dyrektor wydziału prawnego i kontroli Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Mirosław Chrapusta.

Wyjaśnił, że zmiany w planie muszą być teraz uzgodnione z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Jeśli on ich nie zaakceptuje - plan będzie nieważny i nowowybrana Rada Miasta Krakowa powinna uchwalić go ponownie. Konserwator może też zgodzić się na zmiany lub na ich część, wtedy plan zostanie ponownie wyłożony do publicznego wglądu.

Rada Miasta Krakowa może też w ciągu 30 dni złożyć skargę na rozstrzygnięcie wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Według dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa, Magdaleny Jaśkiewicz, jest mało prawdopodobne, by konserwator zabytków zgodził się na budowę w ścisłym centrum Krakowa podziemnych parkingów, bo już przed sesją, na której dyskutowano o planie, na piśmie wyraził swoją dezaprobatę dla takiego pomysłu.

Plan zagospodarowania "Stare Miasto" obejmuje niemal 94 ha w ścisłym centrum Krakowa. Proponowane w nim rozwiązania mają służyć ochronie najcenniejszej pod względem historycznym zabudowy wraz ze Wzgórzem Wawelskim.

Pierwotnie w planie znalazł się zapis zakazujący budowy podziemnych parkingów oraz zadaszania podwórek. Część radnych uznała, że to ogromne ograniczenie dla właścicieli nieruchomości. Rada Miasta przyjęła poprawki znoszące te zakazy, a potem przyjęła cały plan.

Zgodnie z tym dokumentem, na tzw. Drodze Królewskiej, czyli na ulicach Floriańskiej, Grodzkiej i Kanoniczej, z wyłączeniem Rynku Głównego, nie można ustawiać ogródków gastronomicznych z parasolami. Do iluminacji budynków nie będzie można stosować kolorowego światła, a szyldy nie będą mogły być umieszczane powyżej parteru. Reklamy na Starym Mieście będą mogły być rozwieszane tylko na czas imprez masowych, np. koncertów, oraz na rusztowaniach budowlanych na czas remontów elewacji kamienic (nie dłużej niż rok).

W planie zapisano m.in. zakaz pomniejszania lub likwidacji istniejących historycznych ogrodów, dotyczy to m.in. ogrodów i wirydarzy klasztornych.

Władze miasta proponując takie zapisy planu podkreślały, że chodzi o zachowanie i ochronę tych wartości, które decydują o klimacie Krakowa i o tym, że jest on uważany za jedno z najatrakcyjniejszych miast w Europie. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.