PARTNER PORTALU
  • BGK

Unijna kasa na gminną kanalizację

  • AW    19 sierpnia 2013 - 08:45
Unijna kasa na gminną kanalizację

Gmina Białe Błota otrzyma ponad 13 mln. zł unijnej dotacji na budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowościach Lisi Ogon i Łochowo. Koszt przeprowadzenia inwestycji wyniesie około 23,2 mln. zł.
- Unijne pieniądze nie są łatwe, jednak umożliwiają realizację zadań, których bez tych środków często gmina nie zdołałaby zrealizować - podkreślała Emilia Kawka- Patek, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na terenie woj. kujawsko - pomorskiego. - Ważne że Białe Błota podjęły to wyzwanie i część problemów kanalizacyjnych zostanie rozwiązana - dodała.

- Głównym celem projektu jest zapewnienie mieszkańcom gminy dostępu do funkcjonalnej sieci kanalizacyjnej - powiedziała wójt gminy Białe Błota - dla nas jest to ważne wydarzenie a dla mieszkańców skok rozwojowy - dodała.

Inwestycja umożliwi odprowadzanie ścieków do oczyszczalni „Kapuściska" w Bydgoszczy. W ramach inwestycji wybudowane zostanie około 22 tys. metrów sieci kanalizacyjnej, a do niej zostanie podłączonych 2 247 mieszkańców oraz podmioty gospodarcze i użyteczności publicznej w tym żłobek i przychodnia. W wyniku realizacji inwestycji zwiększy się stopień skanalizowania gminy - wzrośnie z 28 % do 40 %.

Obecnie głównym problemem systemu wodno-kanalizacyjnego w Gminie Białe Błota jest niewystarczająca sieć kanalizacyjna i wodociągowa w stosunku do potrzeb mieszkańców. Nadal korzysta się ze zbiorników bezodpływowych, czyli tak zwanych szamb. Mieszkańcy korzystają też z mechaniczno - biologicznych oczyszczalni przydomowych z rozsączaniem w gruncie.

Poprowadzenie kolejnych kilometrów sieci kanalizacyjnej wpłynie na obniżenie ilości substancji biogennych, wpływających na eutrofizację zbiorników oraz zmniejszenie zanieczyszczeń gruntów.

Ograniczenie ilości zanieczyszczeń przedostających się do gleby, wód podziemnych i gruntowych wpłynie również na zmniejszenie ładunku zanieczyszczeń dostarczanych do Wisły.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.