Unijne pieniądze na gospodarkę odpadami przenoszone są na inne działania

Polska może nie otrzymać unijnego wsparcia na gospodarkę odpadami, więc pieniądze są przenoszone na inne działania.
Unijne pieniądze na gospodarkę odpadami przenoszone są na inne działania
NIK negatywnie ocenił polski system gospodarowania odpadami. (fot. Paweł Pawłowski/wnp.pl)

• Środki unijne na gospodarkę odpadami przesuwane są na inne działania, ponieważ istnieje zagrożenie, że mogłyby nie zostać wypłacone wcale.

• Polska ma trudności z realizacją warunków ex-ante dla przyszłej perspektywy UE w zakresie gospodarki odpadami.

• Z puli 950 mln euro już zostało przesunięte 50 mln – poinformował Jarosław Roliński z NFOŚiGW.

System funkcjonowanie gospodarki komunalnej w Polsce jest nieskuteczny, o czym pisała niedawno Najwyższa Izba Kontroli, zwracając m.in. uwagę na fakt, że zarządy województw z opóźnieniem aktualizowały wojewódzkie plany gospodarki odpadami, zaś nadzór nad prowadzącymi regionalne instalacje do przetwarzania odpadów stwarzał ryzyko nielegalnego pozbywania się odpadów i zanieczyszczenia środowiska.

NIK zwracała też uwagę, że opóźnienia w planowaniu gospodarowania odpadami stwarzają zagrożenie dla realizacji warunków ex-ante dla przyszłej perspektywy finansowej UE. Polska wciąż wszystkich warunków nie spełniła i ma coraz mniej czasu na opracowanie i realizację projektów z zakresu gospodarki odpadami, na które mogłaby otrzymać dofinansowanie. Dlatego pojawiają się pomysły, aby przenosić te pieniądze na inne działania, żeby całkowicie nie przepadły.

Czytaj też: Ostra krytyka spalarni odpadów i planu Morawieckiego

Fakt przenoszenia pieniędzy z branży odpadowej potwierdził Jarosław Roliński, dyrektor Departamentu Ochrony Ziemi w NFOŚiGW, podczas dziesiątej konferencji „Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów. Koniec MBP? I co dalej?”

- Z puli 950 mln euro na branżę odpadową, 50 mln zostało już przesunięte na inne działania i nie jest wykluczone, że w najbliższej przyszłości ta pula zostanie ponownie pomniejszona – powiedział Roliński.

Czytaj też: Czy powstanie kolejna spalarnia odpadów? Potrzebne 181 mln zł

Wcześniej można było usłyszeć nieoficjalne informacje, że pieniądze te zostały przesunięte na gospodarkę wodno-ściekową.

Unijne środki w nowej perspektywie finansowej w obszarze gospodarki odpadami mają być rozdysponowane w oparciu o program Infrastruktura i Środowisko oraz szesnaście Regionalnych Programów Operacyjnych. Niewypełnienie przez Polskę warunków ex-ante może skutkować zawieszeniem płatności okresowych przez Komisję Europejską.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE