PARTNER PORTALU
  • BGK

Unijne pieniądze na gospodarkę odpadami przenoszone są na inne działania

  • MN    31 maja 2017 - 19:20
Unijne pieniądze na gospodarkę odpadami przenoszone są na inne działania
NIK negatywnie ocenił polski system gospodarowania odpadami. (fot. Paweł Pawłowski/wnp.pl)

Polska może nie otrzymać unijnego wsparcia na gospodarkę odpadami, więc pieniądze są przenoszone na inne działania.
• Środki unijne na gospodarkę odpadami przesuwane są na inne działania, ponieważ istnieje zagrożenie, że mogłyby nie zostać wypłacone wcale.

• Polska ma trudności z realizacją warunków ex-ante dla przyszłej perspektywy UE w zakresie gospodarki odpadami.

• Z puli 950 mln euro już zostało przesunięte 50 mln – poinformował Jarosław Roliński z NFOŚiGW.

System funkcjonowanie gospodarki komunalnej w Polsce jest nieskuteczny, o czym pisała niedawno Najwyższa Izba Kontroli, zwracając m.in. uwagę na fakt, że zarządy województw z opóźnieniem aktualizowały wojewódzkie plany gospodarki odpadami, zaś nadzór nad prowadzącymi regionalne instalacje do przetwarzania odpadów stwarzał ryzyko nielegalnego pozbywania się odpadów i zanieczyszczenia środowiska.

NIK zwracała też uwagę, że opóźnienia w planowaniu gospodarowania odpadami stwarzają zagrożenie dla realizacji warunków ex-ante dla przyszłej perspektywy finansowej UE. Polska wciąż wszystkich warunków nie spełniła i ma coraz mniej czasu na opracowanie i realizację projektów z zakresu gospodarki odpadami, na które mogłaby otrzymać dofinansowanie. Dlatego pojawiają się pomysły, aby przenosić te pieniądze na inne działania, żeby całkowicie nie przepadły.

Czytaj też: Ostra krytyka spalarni odpadów i planu Morawieckiego

Fakt przenoszenia pieniędzy z branży odpadowej potwierdził Jarosław Roliński, dyrektor Departamentu Ochrony Ziemi w NFOŚiGW, podczas dziesiątej konferencji „Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów. Koniec MBP? I co dalej?”

- Z puli 950 mln euro na branżę odpadową, 50 mln zostało już przesunięte na inne działania i nie jest wykluczone, że w najbliższej przyszłości ta pula zostanie ponownie pomniejszona – powiedział Roliński.

Czytaj też: Czy powstanie kolejna spalarnia odpadów? Potrzebne 181 mln zł

Wcześniej można było usłyszeć nieoficjalne informacje, że pieniądze te zostały przesunięte na gospodarkę wodno-ściekową.

Unijne środki w nowej perspektywie finansowej w obszarze gospodarki odpadami mają być rozdysponowane w oparciu o program Infrastruktura i Środowisko oraz szesnaście Regionalnych Programów Operacyjnych. Niewypełnienie przez Polskę warunków ex-ante może skutkować zawieszeniem płatności okresowych przez Komisję Europejską.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.