PARTNER PORTALU
  • BGK

Unijni eksperci porozmawiają o rozwoju energii

  • PAP    13 lipca 2011 - 11:27
Unijni eksperci porozmawiają o rozwoju energii

O rozwoju sektora energetycznego do 2050 roku oraz rozwoju nowych technologii energetycznych rozmawiać mają w czwartek w Bełchatowie wiceministrowie ds. energii państw członkowskich UE.
Wypracowane przez ministrów uzgodnienia mogą stanowić przełom w dążeniach do ograniczenia negatywnego wpływu przemysłu na środowisko naturalne i klimat. Przypomniała, że Europa chce do 2050 roku zredukować o ok. 90 proc. emisji dwotlenku węgla. W komunikacie zwrócono uwagę, że do tej pory brakowało dokumentu, który skoordynowałby działania podejmowane w celu ograniczenia emisji CO2 przez poszczególne kraje.

W opinii wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka unijne plany redukcji emisji dwutlenku węgla powinny być realizowane z zachowaniem zrównoważonego rozwoju i konkurencyjności wspólnotowej gospodarki. Według niego, będzie to wymagało dużych nakładów pieniężnych m.in. na rozwój sieci elektrycznych i gazowych oraz nowych rozwiązań poprawiających efektywność energetyczną. Wicepremier przypomina, że paliwa kopalne wciąż stanowią podstawę unijnej energetyki.

Zdaniem ministra gospodarki istotne jest więc rozwijanie technologii bazujących na rodzimych surowcach, jednak w oparciu o nowoczesne, niskoemisyjne rozwiązania. Przypomniał, że w 2015 r. zostanie uruchomiona w Bełchatowie pierwsza w Europie instalacja do wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla (CCS) z miejscowej elektrowni węglowej. Inwestycja współfinansowana była przez UE.

Podczas spotkania w Bełchatowie polską prezydencję ma reprezentować wiceminister gospodarki Marcin Korolec.Komisja Europejska chce przyjąć przed końcem tego roku strategię energetyczną, zgodną ze zobowiązaniem Unii Europejskiej do redukcji emisji gazów cieplarnianych w 2050 r. o 80-95 proc. w stosunku do poziomu z 1990 r. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.